الفبا: خرید و فروش سفر در مقایسه با سال های گذشته به حدی کاهش یافته که رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی از افزایش مرخصی های اجباری یا تعلیق موقت آژانس های مسافرتی در استان تهران خبر می دهد.

به گزارش الفبا، به نقل از همگردی، امیرپویان رفیعی شاد گفت: تقاضای سفر چه در داخل و چه به خارج از کشور به شدت کاهش یافته است، البته این اتفاق هر سال بعد از تعطیلات نوروز رخ می دهد، اما امسال کم اقبالی خیلی بیشتر شده که شرایط اقتصادی به آن دامن زده است. این وضعیت باعث شده تا مرخصی اجباری آزانس های مسافرتی مفهوم تازه ای بیابد.

او توضیح داد: براساس آئین نامه موجود، هر آژانس در سه ماه اول و آخر سال می تواند تقاضای مرخصی موقت داشته باشد که در این شرایط همه فعالیت های آن به حالت تعلیق در می آید و در زمان مرخصی که باید مجوز آن را سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری صادر کند، آژانس نباید هیچ گونه فعالیتی انجام دهد. وضعیت اقتصادی آزانس مسافرتی به جایی رسیده که خودشان مرخصی اجباری در آزانس های مسافرتی را مطرح می کنند و فعالیتشان را به حالت تعلیق درمی آورند.

مرخصی اجباری آژانس ها و شرایط آن

رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان تهران اضافه کرد: اگرچه افزایش حقوق کارکنان آژانس مسافرتی با هدف رفاه صورت می گیرد، اما از طرفی کارفرما و بنگاه های کارآفرین را در وضع اقتصادی حاضر دچار آسیب می کند. درحالیکه وقتی تصمیم برای افزایش حقوق کارکنان گرفته می شود، باید به نقش کارفرما در میزان درآمدزایی هم توجه شود.

او ادامه داد: با توجه به آسیب پذیری زیاد گردشگری و بحرانی که در سال ۹۸ پیش بینی شده، از دولت تقاضا می کنیم تا بسته های حمایتی خود را از فعالان گردشگری مخصوصاً دفاتر خدمات مسافرتی دریغ نکند، مخصوصاً آنکه در حال حاضر بیشترین هزینه برای جذب گردشگر خارجی و ارزآوری از طریق بخش خصوصی با صرف سرمایه های آن ها صورت می گیرد.

رفیعی شاد درباره اقدامات حمایتی برای رونق سفر با توجه شرایطی که شرح داده شد، گفت: فشار اقتصادی روی مردم به گونه ای است که اگر زمانی اصرار داشتیم سفر را کالایی لوکس تلقی نکنند، اکنون با این نگرانی مواجهیم که مبادا سفر از سبد کالای خانوار خارج شود. مردم با فشار اقتصادی مواجهند و مادامی که نیازهای اولیه تأمین نشود، به سفر فکر نمی کنند. این امر طبیعی است، اما برای بهبود نسبی وضع آژانس مسافرتی جلسه هایی را برای طراحی سفرهای ارزان پیگیری می کنیم.