الفبا: حضرت آیت‌الله مکارم خلق پول بانکها، را کلاهبرداری، و شرعاً حرام اعلام کردند. این فتوای بدیع نشان می‌دهد این مرجع معظم، با موضوع‌شناسی دقیق مکانیزم عملکرد واقعی بانک‌ها، بر فعالیت‌های «شبه‌ربوی» (تزاید و تکاثر پول با پول) اشراف کامل پیدا کرده‌اند.

 

به گزارش الفبا به نقل از تسنیم ،پیش از این گفته می‌شد: خلق پول بانکی، مکانیزمی است که طی آن، بانک‌ها می‌توانند از یک واحد سپرده یا دارایی مالی خود، مقادیر فزاینده‌ای (به اندازه‌ی ضریب تکاثری، که اکنون در ایران این ضریب حدود ۷ است) «اعتبار» – یا شبه‌پول – تولید کنند و به مردم وام دهند.

به بیان دیگر، اگر به هر ترتیبی یک ریال پول در اختیار بانکدار قرار گیرد، به اندازه‌ی ۷ ریال، پول برای وام‌دهی – و بهره‌گیری از منابع سرشار آن – در اختیار خواهد داشت!

شاید حالا متوجه شوید که هیچ صنعتی به اندازه‌ی «تجارت پول» سودآور نیست.

اما در دوران «پست‌مدرنیته» کار حتی به اینجا ختم نمی‌شود. بانک‌ها اکنون می‌توانند با مکانیزم‌های معیوب خودساخته، حتی از «پول نداشته»، برای خود این اعتبار را خلق کنند؛ یعنی مکانیزم قدیمی «سپرده-خلق‌پول-وام‌دهی» تبدیل شده به «خلق‌پول-وام‌دهی-رتق و فتق سپرده‌ی قانونی»؛ به این ترتیب مکانیزم خلق پول بانک‌ها، به کارکردی کاملاً و ذاتاً ربوی تبدیل شده است.

پیش از این نیز بارها در پرونده‌ی «باجِ باجه» و توسط کارگروه بررسی‌های ویژه‌ی اقتصادی خبرگزاری تسنیم تأکید شد که حتی بانک‌های قرض‌الحسنه نیز به‌واسطه‌ی خلق پول، کارکردهای حرام و ربوی دارند.

خوشبختانه مراجع معظم تقلید طی سالهای اخیر با ورود به موضوع‌شناسی بحث پول و بانک، به ارائه‌ی فتواهایی بدیع و جدید و موضوع‌شناسانه پرداخته‌اند.

اکنون و در مواجهه با این موضوع، حضرت آیت‌الله مکارم، خلق پول بانکها را کلاهبرداری و حرام اعلام کرده‌اند.