الفبا: حسن روحانی گفت آنهایی که به مردم می‌گویند ابرتورم داریم، یا دروغ می‌گویند و یا اقتصاد ایران را نمی‌فهمند.

به گزارش الفبا، رئیس جمهور در جلسه رای اعتماد مجلس شورای اسلامی به ۴ وزیر پیشنهادی گفت
از لحاظ آموزش، بهداشت، انرژی، نیازمندی‌ها و کالاهای اساسی مردم، از ارزان‌ترین کشورهای دنیا هستیم.

وی در محضر نمایندگان ملت گفت: با صراحت اعلام می‌کنم، با وحدت، یگانگی، اتحاد، استقامت و ایستادگی ملت، بی‌تردید نه در زمان چندان طولانی بلکه در زمان کوتاه، از این مشکلات عبور خواهیم کرد.

آنهایی که به مردم می‌گویند ابرتورم داریم، یا دروغ می‌گویند و یا اقتصاد ایران را نمی‌فهمند. ما ابر تورم نخواهیم داشت و این حرف از لحاظ اقتصادی و تحلیل سیاسی هم نادرست است.
(با اشاره به اینکه متأسفانه الان از یک اقتصاد، تورم‌ تک رقمی عبور کردیم) ولی حتماً می‌توانیم تورم را مهار کنیم. رئیس جمهور همچنین سخنانی را ایراد کرد که اهم آن را به شرح زیر از نظر خوانندگان می گذرانیم:

مهار تورم برای ما امکان‌پذیر است و این روند صعودی تورم ادامه نخواهد یافت.
هیچ زمانی در سال‌های گذشته ذخایر کالاهای اساسی به اندازه امروز در سطح بالا نبوده است.
علیرغم اینکه مشکلات ارزی داریم و بخشی از مشکلات اقتصادی، مربوط به قیمت ارز است، ذخایر ارزی کشور هم از همه سال‌های گذشته و در طول ۵ سال گذشته بالاتر است. هم کل ذخایر افزایش یافته و هم ذخایر اسکناس از همیشه بالاتر است.
نقدینگی به عنوان یک مشکل در کشورمان همیشه وجود داشته و قبل از انقلاب اگر حساب کنید، از سال ۴۱ تا سال ۵۷، به طور متوسط رشد نقدینگی بالای ۲۵ درصد بوده است.
بعد از انقلاب در مقاطع مختلف رشد نقدینگی در سال به طور متوسط گاهی ۲۶ درصد، در دولت قبل، گاهی ۲۷ درصد و در دولت یازدهم رشد نقدینگی ۲۴٫۴ دهم درصد و در سال ۹۶ رشد نقدینگی ۲۲٫۱ درصد محاسبه شده است. رشد نقدینگی مشکل همیشگی کشور محسوب می شد، اما رشد نقدینگی سالهای اخیر مبتنی بر پایه پولی نبوده است.
مهمترین دلیل رشد نقدینگی در دوره ها و سالهای قبل برداشت دولت یا بانکها از بانک مرکزی بوده است. این دولت هرگز سراغ برداشت از بانک مرکزی نرفت و اتفاقاً به آن استقلال و اختیارات بیشتر داد.

آمریکا نشان داد تنها با نظام و دولت مخالفت نمی کند، بلکه با ایران و ایرانی مخالف است.

در زمینه مسکن دولت ما بدهکار مردم است، باید جبران کنیم.
اشتغال مساله اصلی است، در طول ۵ سال شاغلان از ۲۰٫۶ میلیون به ۲۳٫۳ میلیون رسیدند. همچنان مشکل اشتغال داریم و خانواده ها چشم انتظار تلاش بیشتر هستند.

  • منبع خبر : الفبا