الفباخبر: دو پیش فروش شرکت سایپا و یک پیش فروش شرکت ایران خودرو در چهل روز گذشته نشان می‌دهند که دو خودروساز بزرگ در مجموع ۱۵۳ هزار خودرو را پیش فروش کرده اند که گفته می شود اجرای تعهدات تحویل این خودروها با چالش کمبود قطعه مواجه است.

 

مصاحبه اخیر دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان ابهامات جدیدی را در مورد این پیش فروش‌ها ایجاد کرده است که برای رفع این ابهامات با وی مصاحبه‌ای را ترتیب دادیم.

به گزارش الفباخبر، از ابتدای سال جاری بازار خودروهای داخلی متلاطم شد و دو خودروساز بزرگ کشورمان به بهانه هایی چون افزایش قیمت ارز و افزایش هزینه های تولید خودرو از جمله هزینه دستمزد کارگران اقدام به افزایش سر به خود خودروهای تولید داخل نمودند. این کار با اعتراضاتی همراه شد اما محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت طی مصاحبه ای به این افزایش قیمت ها چراغ سبز نشان داد و گفت اگر این افزایش قیمت ها بیش از ۹٫۵ درصد باشد، غیرقانونی است! این یعنی اینکه خودروسازان مجاز بودند تا ۹٫۵ درصد افزایش قیمت داشته باشند. به هر صورت با تمام فراز و نشیب ها، ماجرای افزایش قیمت خودروها تا خرداد ماه ادامه داشت تا اینکه شورای رقابت رسماً میزان افزایش قیمت خودروهای سه خودروساز داخلی را اعلام کرد. در تاریخ ۲۲ خرداد ماه سال جاری شورای رقابت اعلام کرد که قیمت محصولات سه شرکت خودروسازی ایران خودرو، سایپا و مدیران خودرو مجاز هستند که ۵٫۶ تا ۷٫۱ درصد افزایش یابند.

آیا خودروسازان قبل از تامین قطعه اقدام به پیش فروش خودرو کرده اند؟

با آغاز تحریم های خودرویی در مورخه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷، دوباره بازار خودرو و قیمت خودروهای تولید داخل با تکانه هایی رو به رو شد و با تعطیلی دو هفته ای خودروسازان داخلی کار به جایی رسید که قیمت خودروی پراید در بازار آزاد به بیش از ۴۰ میلیون تومان افزایش یافت.

دولت و مجلس برای آن که اندکی از این افزایش قیمت خودروهای داخلی بکاهند و بازار را به تعادل برساند با خودروسازان جلساتی را برگزار کردند و به خودروسازان دستور پیش فروش خودروها را دادند. دو خودروساز بزرگ داخلی با شرایط عجیب و غریبی اقدام به پیش فروش خودروها نمودند و این پیش فروش ها هم با استقبال گسترده ای همراه شد. از جمله این شرایط عجیب و غریب این بود که قیمت قطعی خودروها در روز تحویل مشخص خواهد شد. در سه پیش فروش صورت گرفته طی یک ماه اخیر ایران خودرو و سایپا در مجموع ۱۵۳ هزار دستگاه خودرو را پیش فروش نموده اند که سهم سایپا ۱۰۰ هزار دستگاه خودرو و سهم ایران خودرو ۵۳ هزار دستگاه خودرو بود.

با به پایان رسیدن این پیش فروش ها و در مورخه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ مصاحبه ای از آرش محبی نژاد دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان در رسانه های منتشر شد که در این مصاحبه ذکر شده بود که تامین قطعات مورد نیاز بیش از ۱۰۰ هزار خودروی پیش فروش شده از سوی خودروسازان نیازمند ۶ هزار میلیارد تومان نقدینگی است. محبی نژاد گفته بود: قطعه سازان در صورت تامین شدن به موقع قطعات مورد نیاز و ترخیص آنها از گمرک و همچنین فراهم شدن نقدینگی مورد نیاز، قادر به پاسخگویی به نیاز خودروسازان در برنامه پیش فروش ها خواهند بود.