الفبا: آدام شیف، عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا، در برنامه «رو در رو با ملت» سی بی اس گفت احتمال دارد دونالد ترامپ پس از دوران ریاست جمهوری محاکمه و حتی زندانی شود.

به گزارش الفبا، آدام شیف از حوزه انتخابیه ماساچوست، احتمال صدور حکم حبس برای دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، را پس از خروج وی از کاخ سفید رد نکرد.

این عضو دموکرات کنگره گفت: احتمال بسیاری وجود دارد که وزارت دادگستری آمریکا روزی که ترامپ کاخ سفید را ترک می کند، علیه وی اعلام جرم کند. این بدان معناست که ترامپ نخستین رئیس جمهور آمریکا در چندین سال اخیر خواهد بود که با احتمال واقعی زندانی شدن مواجه است.

شیف که پیش بینی می شود رئیس بعدی کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا باشد، افزود: سرنوشت زندانی شدن یا بخشیده شدن ترامپ ممکن است در دستان رئیس جمهور آینده آمریکا باشد.

یادآور می شود انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا در حال تبدیل شدن به رفراندومی برای حبس دونالد ترامپ در کیفرخواستی تلویحی‌ از سوی دادستان‌های آمریکایی است که به اتهامات وی اشاره دارد.

وکلای ترامپ اخیرا استدلال کردند که رئیس جمهور به دلیل آنکه مقام ارشد در حوزه اعمال قانون است، نمی‌تواند متهم به مانع تراشی برای عدالت شود. بنابراین او قابل پیگرد نیست و او فراتر از قانون است و تنها می‌توان او را توسط کنگره استیضاح کرد، اما نمی‌توان با اتهامات کیفری تحت پیگرد قرار داد.

با این حال بسیاری از دموکرات‌ها و فعالان لیبرال همچنان خواهان به زندان افتادن ترامپ هستند و همان شعاری را می‌دهند که پیش از این حامیان ترامپ در تجمع‌هایشان برای به زندان افتادن هیلاری کلینتون سر می‌دادند.

ترامپ به صورت فنی در صورتی که از ریاست جمهوری کنار رفته باشد، قابل پیگرد قضایی است. بنابر یک سری گفته‌ها دادستان‌ها در نیویورک در حال بررسی قوانین مالی کمپین‌های انتخاباتی و موارد نقض آن بوده و معتقدند اگر ترامپ دوباره به ریاست جمهوری انتخاب نشود، این اتهامات علیه او مطرح خواهد شد.

یک مفسر به نام چارلز بلو، گفت: اکنون من بدون هیچ خیال باطلی می‌گویم که ترامپ به عنوان یک رئیس جمهور روی کار، کیفرخواست دریافت خواهد کرد یا هر گونه تلاشی برای استیضاح او موفق خواهد بود، اما در مقطعی دوره او پایان خواهد یافت. در آن مقطع می‌توان او را تحت پیگرد قرار داد و پیروزی مجدد در انتخابات تنها امید ترامپ برای فرار از عدالت است.

مجله نیویورک این تیتر را اخیراً زد: “کمپین ۲۰۲۰ ترامپ هدفش بیرون نگه داشتن ترامپ از زندان است.”

یک قانونگذار کالیفرنیایی گفت: ترامپ با احتمال واقعی مجازات حبس روبرو است ؛ صحبت از به زندان انداختن ترامپ دوباره قوت گرفته است.

اخیراً ترامپ به نوبه خود به مصاحبه‌هایش با فاکس نیوز پناه برده و گفت: دموکرات‌ها بعد از شهادت‌های اخیر جیمز کومی حتی یک مورد سند و مدرک که کمپین ترامپ را به روسیه وابسته کند، پیدا نمی‌کند و هیچ تبانی و مدرکی در کار نیست.

یک تحول مهم روزهای اخیر این بود که نیک آیلز، رئیس دفتر مایک پنس معاون ترامپ از پذیرفتن پست رئیس دفتری خود ترامپ اجتناب کرد و عملاً دولت را ترک کرده که نشان می‌دهد او مسائلی را فهمیده است.