الفبا-حسین بردبار: درحالی که سال گذشته مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان برنامه و بودجه بر قرارداشتن کاغذ مصرفی مطبوعات در فهرست ارز ۴۲۰۰ تومانی بارها صحه گذاشتند اما این روزها اخبار غیررسمی و ضدونقیضی درباره احتمال حذف تخصیص این نوع ارز شنیده می شود، با این حال هنوز هیچ مرجع رسمی این موضوع را تایید نکرده است.

به گزارش الفبا، چندی پیش نیز در اقدامی مشابه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات گوشت قرمز حذف شد که موجب گردید ارز نیمایی به واردکنندگان گوشت اختصاص یابد، پی گیری خبرنگار ما از مدیران کل روابط عمومی بانک مرکزی و وزارت صمت و همچنین مدیرکل خدمات بازرگانی وزارت صمت تا آخرین لحظات تهیه این گزارش حاکی است که هنوز ابلاغیه رسمی دراین خصوص صادرنشده است. محمد قبله، مدیرکل امور خدمات بازرگانی وزارت صمت درپاسخ به پرسش خبرنگارما مبنی براین که آیا حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کاغذ صحت دارد یا خیر، گفت: من هم شنیده ام ولی دقیق تایید یا رد نمی توانم بکنم.زاهد پور،مدیرکل روابط عمومی بانک مرکزی در نیز پاسخ به پرسش خبرنگار گفت که پاسخ قطعی به این پرسش منوط به پی گیری بیشتر است با این حال هنوز ابلاغیه ای رسمی دراین باره صادرنشده است.انواری ،مدیرکل روابط عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در پاسخ به پرسش خبرنگار ما از پی گیری موضوع درآینده خبرداد.

این درحالی است که برخی از منابع آگاه از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردکنندگان و تجار قدیمی کاغذ خبر می دهند و این که بازرگانان دیگر نمی توانند مانند گذشته برای این منظور ارز دولتی دریافت کنند.

اعلام فهرست اشخاص حقیقی و حقوقی دریافت کننده ارز دولتی و نیمایی

درهمین حال روابط عمومی بانک مرکزی طی خبری که دیروز روی تارنمای این نهاد انتشار یافت، اسامی اشخاص حقیقی و حقوقی دریافت کننده ارز نیمایی و دولتی را تا تاریخ ۵ اردیبهشت ماه منتشر کرد.

دراین فهرست علاوه بر اسامی افراد حقیقی دریافت کننده ، می توان در فایل جداگانه ای میزان دریافت و نوع ارزی که هریک از شرکتهای حقوقی به صورت دولتی یا نیمایی دریافت کرده اند را مشاهده کرد که در میان اسامی شرکتها نام برخی از شرکتهای مرتبط با کار کاغذ نیز دیده می شود.

درخور ذکر است، پی گیری بیشتر خبرنگار ما از وزارت صنعت و بانک مرکزی برای دریافت پاسخی دقیق تر برای پرسش مطرح شده دراین گزارش نتیجه ای نداد اما خراسان پذیرای پاسخ و اطلاع رسانی مسئولان ذیربط دراین خصوص است.