الفبا: به گفته عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، اگر منابع هدفمندی یارانه‌ها را صرف گسترش شبکه ریلی کشور می‌کردیم هزینه حمل و نقل به یک سوم و مصرف گازوئیل از ۳۰ میلیارد لیتر در سال به ۱۵ میلیارد لیتر کاهش می‌یافت.

 

به گزارش الفبا،‌ هادی قوامی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اثرهای خروج آمریکا از برجام را در مهمترین منبع درآمدی بودجه سال آینده می‌بینیم، افزود: باید منابع جایگزین را برای جبران کاهش یک میلیون بشکه صادرات نفتی پیدا و در آمدها را متنوع کنیم .

او ادامه داد : راهکار این موضوع سال‌ها پیش در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی پیش بینی‌شده بود اما متاسفانه اقدام‌های لازم را برای آمادگی روزهای سخت انجام ندادیم.

قوامی افزود: باید هزینه‌ها را کاهش دهیم و مدیریت بودجه در سال ۱۳۹۸ می‌تواند شاخص مهمی برای کارایی و یا ناکارایی دولت باشد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی باید هر سال سهم صندوق توسعه ملی را افزایش دهیم تا وابستگی بودجه دولت به نفت را قطع کنیم. نباید به بهانه کاهش درآمدهای نفتی، سهم این صندوق را کاهش دهیم.

وی با بیان اینکه حساب ذخیره ارزی کشورمان ۱۷۰ میلیارد دلار عملکرد داشت، افزود: دولت از این مبلغ، ۱۵۰ میلیارد دلار را در طی بودجه‌های مختلف برداشت کرده است و ۲۰ میلیارد باقی‌مانده هم به طرح‌های زاینده اختصاص داده نمی‌شود.

قوامی گفت: عملکرد صندوق توسعه ملی مناسب نیست و با اهداف صندوق در تضاد است.

وی با بیان اینکه ۶۲ درصد نقدینگی کشور یعنی یک میلیون و ۷۵۰ هزار میلیارد تومان در استان تهران است، افزود: این مبلغ زایشی دارد که جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

قوامی اضافه کرد: از ابتدای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها تاکنون بیش از ۳۴۰ هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت شده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس قانون هدفمندی یارانه‌ها قرار بود ۲۰ درصد از منابع حاصل از این هدفمندی به بودجه دولت کمک کند در حالی که ۲۵ درصد از مبلغ فوق از بودجه عمومی پرداخت شد.

وی افزود: ما به ازای پرداخت این مبلغ یارانه مشخص نیست و فاصله طبقاتی و ضریب جینی کاهش پیدا نکرده است.

وی درباره واگذاری اموال و طرح های عمرانی مازاد دولت گفت: بسیاری از طرح‌های عمرانی به دارایی‌های به‌ گل‌نشسته تبدیل شده است که بخش خصوصی خواهان این طرح‌ها نیستند.

قوامی افزود: باید در واگذاری آن تخفیف‌هایی داده شود و این موضوع می تواند برای دولت، منبع در آمد ایجاد کند، دولت را کوچک کند. بانک‌ها هم اموال مازاد دارند که رقیب سرمایه‌گذاری و کارآفرینی واقعی شده‌اند.

وی با انتقاد از انتشار بی‌رویه اوراق از سوی دولت گفت: بدهی دولت به پیمانکاران زیاد شده است و این موضوع پیمانکاران را دچار آسیب کرده است.