الفبا: سیدیعقوب علویان رئیس اداره‌کل مبارزه با پولشوئی پست‌بانک‌ایران باتشریح فعالیت‌های انجام‌گرفته توسط این اداره‌کل گفت استانداردهای مبارزه با پولشوئی در این بانک کاملاً پیاده‌سازی شده است.

به گزارش الفبا، علویان افزود: اتصال سامانه نرم‌افزاری پست‌بانک‌ایران به سامانه‌های شناسائی مرجع شامل سامانه‌های؛سازمان ثبت احوال کشوری برای احراز هویت اشخاص حقیقی، سازمان ثبت اسنادواملاک کشور برای احراز هویت اشخاص‌حقوقی، فیدا برای احراز هویت اشخاص حقیقی‌و‌حقوقی خارجی و شرکت‌پست.

برای استعلام نشانی و کدپستی نقش مؤثری در جلوگیری از جریان پول‌های ناشی از فعالیت‌های غیرقانونی و کلاهبرداری در حساب‌ها داشته است.

رئیس اداره کل مبارزه با پولشوئی تصریح کرد: به‌منظور احراز هویت و رعایت استانداردهای مصوب بانکی کلیه حساب‌های مشتریان داخلی فاقد شماره ملی، مشتریان خارجی فاقد شماره فراگیر، مشتریان دارای اطلاعات نامعتبر مسدود شده و حساب مشتریانی که با مراجعه به شعب و باجه‌های بانک نسبت به تکمیل اطلاعات خود اقدام نموده‌اند رفع مسدودی شده است.

علویان افزود: تمام حساب‌های مشتریان فوتی بانک مسدود شده و صرفاً وراث قانونی با در دست داشتن مستندات لازم می‌توانند از حساب های مذکور برداشت نمایند. پیگیری اتصال آنلاین نرم‌افزار این بانک به سامانه نهاب(نظام هویت سنجی اطلاعات مشتریان بانکی) بانک مرکزی و رفع مشکلات مربوط به سرویس آفلاین سامانه مذکور از دیگر فعالیت‌های این اداره‌کل بوده که با برقراری و اتصال این سامانه عملاً امکان ارائه خدمات بانکی به مشتریانی ایرانی و خارجی که در این سامانه احرازهویت نشوند غیرممکن می‌شود.