الفبا : بسیاری از خودروسازان جهانی خواستار لغو افزایش تعرفه‌های وارداتی از سوی دونالد ترامپ هستند و می گویند تصمیمات غیرمنطقی این رئیس جمهور، کلافه کننده است.

به گزارش الفبا، با توجه به افزایش تنش و جنگ تجاری میان ایالات متحده آمریکا با چین و اروپا، چند ماه پیش بود که دونالد ترامپ – رئیس جمهور آمریکا – اعلام کرد: می‌خواهم برای حمایت از تولیدات داخلی و جلوگیری از واردات بی‌رویه محصولاتی که در خارج آمریکا تولید می شوند، تعرفه واردات خودرو و قطعات وابسته به آن را به ۲۵ درصد برسانم!!!

یادآور می شود بعد از شعله ور شدن آتش جنگ تجاری میان ایالات متحده آمریکا با چین و اروپا، اکنون بسیاری از شرکت‌های خودروسازی در جهان نگران افزایش تعرفه های گمرکی و واردات خودرو به ۲۵ درصد هستند ؛ چرا که اعمال این قانون می‌تواند آنها را با ضرر و زیان‌های قابل توجهی مواجه کند و هزینه‌های تمام شده را هم برای تولید کنندگان و هم برای مصرف کنندگان بالا ببرد.

خاطرنشان می سازد دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در جلسه ای که با مشاوران اقتصادی و وزیر بازرگانی ایالات متحده آمریکا داشت، به این نتیجه رسید که فعلاً تا پایان سال جاری میلادی تعرفه های واردات خودرو را افزایش ندهد و تصمیم‌گیری در این مورد را به اوایل سال آینده میلادی موکول کند. دونالد ترامپ علاقه زیادی به خودروهای لوکس دارد و خودش صاحب چندین خودرو است، اما تصمیمات وی حتی به خودروسازی کشور آمریکا هم کمکی نمی کند.

بر اساس گزارش CNBC ، خودروسازان بسیاری اعم از شرکت‌های فورد، جنرال موتورز، بی ام دابلیو و دایملر از اعمال قانون افزایش تعرفه های واردات خودروهای تولید شده در خارج از خاک ایالات متحده آمریکا ابراز نگرانی کرده و اعلام کرده اند که مصممانه می خواهند دور جدید قانون افزایش تعرفه های گمرکی از سوی ترامپ اجرا نشود، چون بزرگترین قربانی آن صنایع خودروسازی در جهان خواهند بود.

گفتنی است بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان فعال در حوزه بازار خودرو نیز گفته بودند که قانون تعرفه ۲۵ درصدی بر واردات خودرو به معنای حقیقی صنایع خودروسازی آمریکایی و غیر آمریکایی را فلج خواهد کرد، چرا که کارشناسان انجمن ملی فروشندگان خودرو آمریکا (NADA) پیش‌بینی کرده بودند این تعرفه های جدید حدود ۲ هزار و ۲۷۰ دلار به هزینه‌ی تولید خودروهایی که در آمریکا مونتاژ می‌شوند و ۶ هزار و ۸۷۴ دلار هم به خودروهای تولیدی خارج از آمریکا، اضافه خواهند کرد. به طور کلی، قانون افزایش تعرفه های واردات خودرو می تواند هزینه‌های هنگفتی را بر مصرف کنندگان نهایی و مشتریان خودرو در بازارهای جهانی تحمیل کند که این در نهایت به روند نزولی صنعت خودروسازی منجر خواهد شد.