الفبا: شاخص بورس امروز (شنبه) با افت سه هزار و ۹۱۸ پله ای در جایگاه ۱۵۹ هزار و ۸۵۳ واحدی قرار گرفت.

 

به گزارش الفبا، نماگر بازار سرمایه، هفته جدید کاری را با سقوط به کانال ۱۵۰ هزار واحدی آغاز کرد که این افت ناشی از کاهش قیمت نفت، افت بهای ارز و نگرانی سهامداران از کاهش سود دهی شرکت هاست.

بازار بورس ایران، با نرخ ارز و بهای نفت ارتباط مستقیم دارد؛ به طوری که رشد قیمت ارز و نفت در بازارهای جهانی شرکت های مرتبط با آنها را که سهم زیادی از بازار سرمایه کشورمان دارند تحت تاثیر قرار داده و شاخص بورس را افزایش می دهد و برعکس.

روند کاهشی بهای ارز و همچنین افت شدید قیمت نفت در روزهای اخیر باعث ایجاد تردید در تداوم سودآوری شرکت های ارزمحور بازار سرمایه مانند شرکت های پالایشی، پتروشیمی، معدنی و فلزی شده است.

در معاملات امروز ۲ میلیارد و ۸۳ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۶ هزار و ۴۱ میلیارد ریال در ۱۲۷ هزار و ۱۳۰ نوبت دادوستد شد.

بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی – ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، یک هزار و ۱۴۱ واحد افت کرد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، ۶۱۴ واحد کاهش یافت.

شاخص قیمت (هم وزن) نیز ۴۳۳ واحد پایین آمد؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است. شاخص آزاد شناور چهار هزار و ۷۱۸ واحد افت کرد؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.

شاخص بازار اول مربوط به شرکت های برتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور سه هزار و ۱۵۲ واحد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس نیز ۶ هزار و ۵۱۷ واحد پایین آمد.

در معاملات امروز نمادهای فولاد (فولاد مبارکه)، ومعادن (توسعه معادن و فلزات)، تاپیکو (سرمایه گذاری نفت و گاز تامین)، کگل (صنعتی و معدنی گل گهر)، پارس (پتروشیمی پارس) و فارس (هلدینگ خلیج فارس) با افت خود بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند، در مقابل، فخاس(فولاد خوزستان) و همراه (ارتباطات سیار) بالاترین تاثیر مثبت را داشتند.

گروه های برتر بورسی

گروه فلزات اساسی در معاملات امروز بورس صدرنشین شد؛ در این گروه ۱۸۷ میلیون سهم به ارزش ۸۸۲ میلیارد ریال دادوستد شد. گروه فرآورده های نفتی به ارزش ۷۹۳ میلیارد ریال و گروه کانی های فلزی به ارزش ۷۷۷ میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.

گروه شیمیایی با دادوستدی به ارزش ۶۲۵ میلیارد ریال در رده چهارم معاملات امروز قرار گرفت؛ گروه بانک نیز با معاملاتی به ارزش ۴۷۲ میلیارد ریال، رده پنجم را از آن خود کرد.

عقبگرد فرابورس

شاخص فرابورس (آیفکس) در معاملات امروز ۵۹ واحد افت کرد و در جایگاه یک هزار و ۷۱۷ واحدی قرار گرفت. در بازار فرابورس بیش از یک میلیارد و ۹۲۶ میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش بیش از ۶ هزار و ۲۸۶ میلیارد ریال دادوستد شد.

در معاملات امروز نمادهای مارون (پتروشیمی مارون)، زاگرس (پتروشیمی زاگرس)، کگهر( سنگ آهن گهرزمین)، میدکو (هلدینگ معدنی خاورمیانه) و هرمز (فولاد هرمزگان جنوب) بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشته و آن را کاهش دادند.