الفبا:سلیمانی با بیان اینکه تعداد بیمه‌نامه‌های صادره در سال گذشته ۱۵ درصد رشد داشت و به ۷۰ میلیون بیمه‌نامه رسیده است، گفت: اگر امسال بتوانیم صندوق بیمه حوادث طبیعی را تصویب کنیم کار بزرگی برای کشور انجام داده‌ایم به طوری که تمام واحدهای مسکونی که حدود ۳۰ میلیون واحد است بیمه خواهند شد.

 

به گزارش الفبا، غلامرضا سلیمانی در مراسم افتتاحیه دوازدهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه گفت: عملکرد سه بخش بانک، بیمه و بورس نشان دهنده شرایط اقتصادی و رشد اقتصادی هر کشوری است یک نظام کارآمد تامین مالی به این برمی‌گردد که این سه بخش چگونه فعالیت دارند به همین دلیل وقتی می‌توانند موثر باشند که همکاری و تعامل بین این سه بخش وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: اگر صنعت بیمه رشد داشته باشد موجب اطمینان‌بخشی به سرمایه‌گذار و صاحب سهام می‌شود و نشان دهنده رشد پایدار است به همین دلیل صنعت بیمه دو وظیفه مهم در تامین مالی را بر عهده دارد اولا سرمایه‌گذاری خرد مردم را تجمیع کرده و در تامین مالی سرمایه‌گذاری می‌کند در حال حاضر حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان پرتفوی صنعت بیمه است که می‌تواند به ۱۸۰ هزار میلیارد تومان افزایش یابد. دومین وظیفه ایجاد فضای اطمینمان به سرمایه‌گذاران است.

رئیس کل بیمه مرکزی با اشاره به افزایش ضریب نفوذ صنعت بیمه گفت: این ضریب در ایران ۲٫۳ درصد است هر چند که سهم بیمه زندگی از ۹٫۱ درصد در سال ۹۲ به ۱۵ درصد در سال ۹۷ افزایش یافته است که البته جای کار زیادی وجود دارد یکی از مهمترین مواردی که مورد توجه ما است اوراق بهادار بیمه‌ای است به طوری که در سال ۲۰۱۸ این مبلغ در جهان به ۳۰ میلیارد دلار رسیده است که حدود ۵۰ درصد مربوط به ریسک‌های فاجعه‌آمیز را در برمی‌گیرد از همین روی ما نیز به دلیل وجود حوادث طبیعی در این زمینه باید فعال باشیم این اوراق همچنین می‌توانند جایگزین شرکت‌های بیمه‌ای اتکایی شوند که در زمان تحریم ما را تنها گذاشتند.

وی خاطرنشان کرد: تعداد بیمه‌نامه‌های صادره در سال گذشته ۱۵ درصد رشد داشت و به ۷۰ میلیون بیمه‌نامه رسیده است. صنعت بیمه در سال گذشته ۲۷ هزار میلیارد تومان خسارت پرداخت کرد که حدود ۲۸ درصد رشد داشته است.

وی با تاکید بر افزایش سرمایه شرکت های بیمه‌ای گفت با تحولات مربوط به بازار ارز نباید به این میزان قانع باشیم و آیین‌نامه مربوط به آن را تصویب کرده‌ایم که امیدواریم در سال جاری اجرا شود ما تلاش می‌کنیم بیمه‌ها را بومی کنیم چون ظرفیت بالایی در این مورد داریم به طوری که در سال ۹۷ هنگامی که شرکت‌های بزرگ به دلیل تحریم ما را ترک کردند شرکت‌های داخلی حوادث بزرگ و بخش انرژی را بیمه کردند.

سلیمانی ادامه داد: اگر امسال بتوانیم صندوق بیمه حوادث طبیعی را تصویب کنیم کار بزرگی برای کشور انجام داده‌ایم به طوری که تمام واحدهای مسکونی که حدود ۳۰ میلیون واحد است بیمه خواهند شد و حق بیمه آنها ۱۲۰ هزار تومان است که ۵۰ درصد آن توسط دولت و ۵۰ درصد توسط صاحبان مسکن پرداخت می‌شود و این مبلغ کوچک می‌تواند اطمینان ناشی از حوادث طبیعی را ایجاد کند.