الفبا: عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در واکنش به اظهارات سخنگوی وزارت خارجه مبنی بر اینکه ایران هیچ مذاکره ای با فرانسه در خصوص توانمندی موشکی نداشته است ، اطلاعاتی را منتشر کرد.

 

به گزارش الفبا به نقل از گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو ، جواد کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در گفتگویی اظهار داشت : لودریان وزیر امور خارجه فرانسه سال قبل به دیدار آقای روحانی رییس جمهور ایران می آید و می گوید تا در حوزه موشکی و مسائل منطقه ای با ما وارد مذاکره نشوید ، مشکلات شما حل نمی شود .

وی افزود : در جلسه کمیسیون امنیت ملی به ظریف وزیر امور خارجه گفتم که چرا لودریان در دیدار با آقای روحانی چنین مطالبی را از ما خواسته است ؟ چرا آقای روحانی پس از این جلسه به شما گفته است که من پیشنهادهای فرانسوی ها را پذیرفتم و حتی گفته است که شما به فرانسوی ها قولی ندهید ، ولی مذاکرات موشکی را آغاز کنید ؟

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: بعد از مدتی وزارت خارجه آقای عراقچی را به پاریس فرستاد و اولین دور مذاکره موشکی در پاریس انجام شد . این مذاکرات برای سال قبل است. در سال جاری تیم فرانسوی این بار به تهران می آید و مذاکره دوم در تهران انجام شد .

کریمی قدوسی افزود: مسئول تیم مذاکره فرانسه یک ژنرال ارتش این کشور بود که امروز به عنوان معاون راهبردی وزارت خارجه فرانسه فعالیت می کند . این ژنرال فرانسوی در جلسه تهران به آقای عراقچی می گوید که ما برد ۷۰۰ کیلومتری برای موشک های ایران را قبول نداریم و باید برد موشک های شما ۳۰۰ کیلومتر باشد ! حالا سوال این است که این ۷۰۰ کیلومتر از کجا آمده است ؟ مگر مسئولان ایرانی و اروپایی نمی دانند که برد موشک های ایران تا ۲۰۰۰ کیلومتر نیز می رسد؟

وی در پاسخ به این پرسش که به چه دلیل مسئول فرانسوی از برد ۷۰۰ کیلومتری سخن گفته است ؟ گفت : ظاهرا مسئولان ایرانی در مذاکره اول قبول کرده اند که برد موشک های ایران ۷۰۰ کیلومتر باشد و سر این موضوع با فرانسوی ها توافق می کنند و جالب است که همین توافق را هم فرانسوی ها در مذاکره تهران رد می کنند !

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد : روند این دو جلسه و همچنین دیدار رییس جمهور با لودریان را در کمیسیون امنیت ملی به آقای ظریف گفتم و تاکید کردم که ما چنین اخباری داریم و اسناد و مدارک آن هم موجود است ، نکند که فردا دوباره شما تکذیب کنید . آقای ظریف گفت همه آنچه که گفتی درست است و مذاکراه با فرانسوی ها و حتی نقل قول از رییس جمهور را هم تایید کرد . منتهی گفت که ما با فرانسوی ها مذاکره نمی کنیم.