الفبا: سازمان بیمه سلامت ایران و شرکت مدوفاس ترکیه برای ایجاد زیرساخت های الکترونیک و همکاری در حوزه فناوری اطلاعات تفاهم نامه مشترک امضا کردند.

 

به گزارش الفبا، طاهر موهبتی ،مدیر عامل بیمه سلامت ایران در مراسم امضای تفاهم نامه با شرکت “مد و فاس” ترکیه افزود:  بیمه سلامت در پی این هستیم تا از توان مشاوره ای و تخصصی کشورهایی که تجربیات موفق در حوزه سلامت دارند ، استفاده کنیم و استقرار موفق نظام الکترونیک در حوزه سلامت کشور ترکیه باعث شد تا ما همکاری با ترکیه را آغاز کنیم.

موهبتی افزود: تفاهم نامه امروز زمینه را برای انتقال تجارب و بهره گیری از ظرفیت مهندسی دو کشور فراهم می کند.

وی اضافه کرد: در بخش سلامت ایجاد خدمات الکترونیک سخت تر از سایر حوزه هاست و با مخالفت هایی همراه است، هرچه مخالفت ها بیشتر شود نشان دهنده موفقیت کار است.

موهبتی ادامه داد: این اولین همکاری ما با کشور ترکیه در حوزه سلامت است؛ طرح تحول سلامت یکی از برنامه‌های موفق دولت است که با کمک حوزه سلامت ترکیه شروع شده است، خوشبختانه نظام سلامت مشابهی با ترکیه داریم.

وی بیان کرد: دوستان ما در ترکیه نسبت به نظام سلامت بیگانه نیستند و این یکی از وظایف آن‌ها است که در حوزه سلامت فعالیت کنند؛ موضوع الکترونیکی شدن خدمات در ترکیه در مجموعه کشوری مورد توجه قرار گرفته است و خوشبختانه مقدمات خوبی را در کشور ترکیه پشت سر گذاشته‌ایم.

مدیرکل بیمه سلامت ادامه داد: با کمک مهندسی داخل کشور کار‌های آزمایشی خوبی را در حوزه سلامت کرمان و اصفهان انجام داده‌ایم که این به نظام سلامت کمک زیادی می‌کند؛ یکی از توجهاتی که همکاران حوزه آی تی داشته‌اند از تخصص کشور‌های دیگر استفاده کرده‌اند، برهمین اساس تیمی از وزارت بهداشت عازم کشور ترکیه شده‌اند.

 

وی افزود: در گزارشاتی که تیم وزارت بهداشت تهیه کرد استقرار نظام سلامت در ترکیه مورد توجه قرار گرفت به عبارت دیگر این گزارشات از ظرفیت این کشور برای اجرای نظام سلامت خبر داد، به دلیل اینکه نظام سلامت نزدیک به همی داریم مبنای خوبی برای همکاری داشتیم، امیدوارم گام‌های اجرایی هم در این راستا برداشته شود.

مدیرعامل بیمه سلامت گفت: با شناختی که از دکتر شاهین مدیرعامل شرکت ترکیه‌ای داریم امیدواریم سال دیگر شاهد اتفاقات خوبی در راستای این همکاری دو جانبه در حوزه سلامت باشیم و حتما در این مدت آشنایی بیشتری پیدا خواهیم کرد و توان داخلی ما به کار گرفته خواهد شد.

موهبتی اظهار کرد: به کارگیری IT در حوزه سلامت نسبت به حوزه‌های دیگر کار سخت تری دارد و عظم جدی تری می‌خواهد و حتما مخالفت‌هایی در برابر این کار بزرگ خواهیم داشت، اما هرچی مخالفت‌ها بیشتر باشد موفقیت بیشتری خواهیم داشت.

وی گفت: خوشبختانه تمایلی که در مردم و شرکای این همکاری دیده می‌شود نشان از هماهنگی و عظم راسخ برای ارتقای نظام سلامت است و امیدوارم در کشور‌های جمهوری اسلامی بیشتر شاهد این اتفاقات باشیم.

مدیر عامل بیمه سلامت ایران در حاشیه امضای تفاهم نامه همکاری با شرکت مدوفاس ترکیه افزود: به دنبال این هستیم که در سراسر کشور بیمار از لحظه ورود به مطب به جای دفترچه فقط کد ملی خود را ارائه دهد و یک کد رهگیری ۱۶ رقمی دریافت کند که نقش دفترچه را دارد.

وی گفت: یک درگاه واحد در دسترس تمام پزشکان کشور قرار می گیرد که می توانند دارو و خدمات پاراکلینیکی را از طریق نسخه های الکترونیک در این درگاه ثبت کنند.

موهبتی افزود: قواعد بیمه گری در این درگاه رعایت خواهد شد به طوری که مثلاً تجویز یک داروی خاص باید توسط پزشکانی که تخصص لازم را دارند انجام شود و نه همه پزشکان و یا سقف خدمات بیمه ای نیز در این درگاه رعایت خواهد شد مثلاً فرد نمی تواند بیش از سه بار در یک سال برای سونوگرافی از بیمه استفاده کند.

وی ادامه داد: با این کار کاغذ به طور کامل از سیستم حذف می شود، ما اکنون در سال حدود ۱۸۱ میلیون بار مراجعه سرپایی داریم که این حجم مراجعات اسناد زیادی را در مراکز درمانی و بیمه ها ایجاد می کند.

مدیر عامل بیمه سلامت ایران گفت: در بخش بستری هم سامانه الکترونیک کمک می کند تا از لحظه پذیرش بیمار تمام صورت حساب ها به صورت الکترونیک ثبت شود و دیگر نیاز نیست بعد از ترخیص بیمار اسناد کاغذی زیادی برای بررسی هزینه خدمات به بیمه ها ارسال شود.