الفبا: ابزار مالی اروپا و شروطی که برای اجرای اینستکس گذارده است از نظر صاحب نظران به قدری تحقیر آمیز است که به نظر می رسد ایران آن را نخواهد پذیرفت.

اروپا پس از قریب ۸ ماه وقت کشی سرانجام کانال مبادله ی غذا و دارو در مقابله نفت ایران را با اجرای شروطی رونمایی کرد که واکنش صاحب نظران داخلی را به همراه داشت. علی مطهری نایب رییس مجلس شرط گذاشتن اروپا را دخالت در امور داخلی ایران دانسته و گفته است این کانال مالی تحول تعیین کننده ای در اقتصاد کشور ایجاد نمیکند.
آیت اله لاریجانی نیز در نشست مسئولان عالی قضایی شروط دوگانه ی اروپا یعنی مذاکره در زمینه موشکی و پیوستن ایران به FATF را به گونه ای تحقیر آمیز دانست که برای بازشدن یک آبراهه کوچک نباید تن به هر خواسته ای داد.
ولی الله سیف مشاور رییس جمهوردر امور پولی و بانکی گفت باید دو هفته ای صبر کرد تا نتایج عملی اینستکس روشن شود اما در شروع کار احساس خوبی از آن وجود ندارد و به نظر می رسد امیدی به اینستکس نیست. وزیر راه نیز در این مورد گفت:امتیاز گسترده ای برای ایران از ایجاد این کانال به وجود نیامده است و این روزها مردم شاهد توطئه ها علیه کشورمان هستند. سید حسین نقوی حسینی نماینده مجلس شورای اسلامی نیزشروط اروپا در بیانیه ی اخیر را خلاف قواعد بین المللی دانست. در این زمینه قاضی زاده عضو هیئت رییس مجلس نیز در مصاحبه با کیهان، اینستکس را تنها یک کاغذ دانست و گفت اروپا بدون هیچ هزینه ای مارا وادار به تن دادن به خواسته های خود کرده است. او گفت این کاری است شبیه خروج آمریکا از برجام برای مدیریت نمودن فشارهای بیرونی!