الفبا-حسین بردبار:دومین جشنواره و نمایشگاه سرآمدان فناوری و صنعت صبح امروز به همت سازمان بسیج مهندسین صنعتی کشور و با حضور رییس سازمان انرژی اتمی, فرمانده بسیج و جمعی از متخصصان و سرآمدان عرصه علوم صنعتی در سالن خلیج فارس نمایشگاه بین المللی گشایش یافت؛ رییس سازمان انرژی اتمی کشور نیز به عنوان سخنران کلیدی این مراسم نیز از پایین بودن قیمت خرید برق اتمی نیروگاه بوشهر و مشکلات بودجه ای که برای این نیروگاه به وجود آمده است، انتقاد کرد.

به گزارش الفبا، علی اکبر صالحی دراین مراسم با اشاره به تفاوت هزینه ارز نیمایی با ارز دولتی گفت: هزینه تامین سوخت، قطعات یدکی و پرسنل نیروگاه بوشهر با ارز نیمایی حدود ۱۲۰۰ میلیارد تومان است درحالی که میزان خرید برق ۴۰۰ میلیارد تومان می شود و به این ترتیب نمیدانیم سال آینده مابه التفاوت ۸۰۰ میلیارد تومانی را از کجا بیاوریم!

رییس سازمان انرژی اتمی در دومین مراسم گشایش دومین جشنواره و نمایشگاه سرآمدان صنعت و فناوری درمحل نمایشگاه بین المللی تهران، افزود: در طول ۳۰ سال حدود ۶میلیارد دلار برای صنعت هسته ای و نیروگاه بوشهر هزینه شده است و این که گفته شود علت مشکلات اقتصادی هزینه های هنگفتی است که در صنعت هسته ای می شود، یک دروغ آشکار است. به گفته وی طی ۳۰ سال اخیر سالانه حدود ۲۰۰ میلیون دلار به صنعت هسته ای اختصاص یافته است یعنی معادل حدود ۶ میلیارد دلار هزینه شده که هزینه ایجاد نیروگاه بوشهر نیز در این رقم لحاظ شده است درحالی که هم اکنون اگر بخواهیم نیروگاهی به اندازه نیروگاه بوشهر خریداری کنیم باید ۵میلیارد دلار هزینه کنیم.

وی افزود: به طور متوسط سالانه معادل ۲۰۰ میلیون دلار در این بخش هزینه شده و اینکه گفته می شود سالانه میلیاردها دلار هزینه می شود حرفی بی اساس است.

صالحی با اشاره به فعالیت ۱۵ هزار نفر در سازمان انرژی اتمی گفت: بودجه امسال سازمان هم حدود ۲۰۰ میلیون دلار است که باید اداره نیروگاه بوشهر نیز در آن دیده شود.

وی در ادامه با انتقاد از ارزان خریدن برق تولیدی نیروگاه بوشهر توسط وزارت نیرو، اظهار داشت: سالانه ۷ میلیارد کیلو وات ساعت برق توسط نیروگاه بوشهر تولید می شود که کیلووات ساعتی ۶۰ تومان معادل نیم سنت خریداری می شود که حدود ۴۰۰ میلیارد تومان می شود.

وی افزود: این در حالی است که برق کشور با قیمت حدود ۹ سنت صادر می شود و با این حساب، قیمت برق نیروگاه بوشهر ۶۳۰ میلیون دلار معادل ۶ هزار میلیارد تومان می شود.

رییس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: در این شرایط برق بوشهر ۴۰۰ میلیون دلار خریداری می شود ولی درخواست ما این است که ۲۰ درصد آن را با قیمت صادرات خریداری کنند.

وی با بیان اینکه هزینه تامین سوخت، قطعات یدکی و پرسنل نیروگاه بوشهر با ارز نیمایی حدود ۱۲۰۰ میلیارد تومان است و به این ترتیب نمیدانیم سال آینده مابه التفاوت ۸۰۰ میلیارد تومانی را از کجا بیاوریم!

صالحی با اشاره به این که جمهوری اسلامی در زمینه عنصر معنویت در کنار پیشرفت مادی خوب کار کرده است، افزود: با این حال ما یک جا کم آوردیم و آن عنصر مدیریت است.ما در مدیریت نتوانستیم آن طور که شایسته انقلاب بود عمل کنیم.

رییس سازمان بسیج مهندسین: ۶هزار قلم کالای وارداتی قابلیت تولید داخلی دارد

به گزارش الفبا علی اصغر شهبازی رییس سازمان بسیج مهندسین صنعتی کشور نیز در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه گفت: نزدیک به ۶هزار قلم کالای مورد نیاز صنعت اکنون وارد کشور میشود درحالی که بالای ۷۰ درصد آن قابلیت تولید در داخل کشور را دارد.

وی از راه اندازی یک شبکه اجتماعی برای شناسایی توانهای داخلی در عرصه صنعت و فناوری خبر داد و افزود:چندی پیش یک نوع گیربکس صنعتی را فرانسه به ما نمیداد ولی با مقداری جستجو توانستیم یک تولیدکننده آن را در اصفهان پیدا کنیم.