الفبا-حسین بردبار: گرچه دراین دوره از انتخابات اتاق بازرگانی برخی از چهره های مطرح و دارای سمت در اتاق ایران و تهران نظیر سلطانی، پرویزیان، شمس اردکانی، خلیلی،دانشور، جهانگیری، واحدی و.. از ثبت نام درانتخابات یازدهم اسفند کناره گیری کردند اما حاج علاء میرمحمدصادقی با داشتن بیش از ۸۷ سال سن همچنان با انگیزه بالا در این دوره شرکت کرده است.

علت و انگیزه این حضور را در گفت و گوی الفبا با وی درحاشیه جلسه هیات نمایندگان اتاق تهران جویا شدیم که می خوانید:

الفبا-به عنوان فردی که در عرصه انتخابات این دوره اتاق بازرگانی فعال حاضر شدید، فکر می کنید مهمترین انگیزه ای که یک نامزد برای حضور در انتخابات اتاق باید داشته باشد، چیست؟

-مهمترین انگیزه برای کسی که می خواهد نمایندگی بخش خصوصی را بپذیرد و دراتاق فعالیت کند، واقعا ارتقای سطح اقتصاد مملکت باید باشد و مصلحت جامعه را در این برهه از زمان باید درنظر بگیرد، اگر به این صورت باشد، شاید پیش خدا هم اجر داشته باشد که کسی کسب و کارش را رها کند و بیاید نماینده اتاق شود، چون نمایندگی اتاق مستلزم وقت گذاشتن و صرف زمان است، باید از کار خودش کم کند و به اتاق برسد اما اگر کسی بخواهد منحصرا این اسم و کرسی را یدک بکشد، ضمن این که کاملا مشغول کارهای خودش باشد، به نظرم جایز نیست که کسی این سمت را بپذیرد.بنابراین اولین انگیزه باید خدمت به مردم و تلاش درجهت ارتقای سطح اقتصادی مردم باشد.اگر این باشد، خوب است همه بیایند و هرکه بیشتر مورد اعتماد مردم باشد، مردم به وی رای دهند.

الفبا-با عنایت به این که دراین دوره شاهد هستیم که برخی از چهره هایی که در اتاق ایران و تهران سمت هم داشتند؛ حضور پیدا نکردند ولی برخی از چهره های شاخص دیگر حضور دارند، این رفت و آمدها را چگونه تفسیر می فرمایید؟

-البته برخی از افرادی که ثبت نام نکردند، من واقعا متاثر شدم که چرا ثبت نام نکردند ولی چون آنها را افرادی خدمتگزار و صاحب فکر می دانم به نظرم باید تلاش کرد که از حضور آنها و افکار و ایده های آنها حتما استفاده شود، بعضی از آنها عضو شورای عالی پیشکسوتان اتاق هستند که آنجا از حضورشان استفاده می شود و ما وظیفه داریم که از این افراد استفاده بیشتری کنیم.ضمن این که من حضوری به برخی از آنها گفته ام که این مشروط به این است که وقت بیشتری بگذارید.

الفبا-فکر کنم پیش کسوت ترین فردی که دراین دوره از انتخابات حضور پیدا کرده است، جنابعالی هستید، واقعا چه هدف و انگیزه ای باعث می شود که این گونه حضور یابید؟

-بودن با دوستان و احیانا برخی از پیشنهاداتی که می شود به آنها داد، باعث شد من هم ثبت نام کردم ، حالا اختیار با خود مردم هست که اگر رای ندهند، من را راحت کرده اند و من وظیفه خودم را انجام داده ام و اگر رای بدهند، وظیفه سنگینی است که بالاخره اتاق بازرگانی و دوستانی که هستند باید از برخی از نظرات استفاده کنند.اتاق بازرگانی همیشه شامل افراد باتجربه و پیش کسوتانی بوده است، حتی قدیم و قبل از انقلاب نیز این طور بود که کسانی که در صنعت و بازرگانی ید طولا و تجربه و فعالیت داشتند، حتما در اتاق بازرگانی یا عضو هیات نمایندگان اتاق بودند و از نظراتشان استفاده می کردند، الان هم به همین صورت است، چون اتاق بازرگانی به کسی حقوق نمی دهد و جای سوء استفاده نیست، جای خدمت است وباید افراد انگیزه خدمت داشته باشند، من هم بر اساس وظیفه ثبت نام کردم که برخی نگویند چرا کناره گیری کردید، اختیار هم با مردم است، اگر رای دادند ما درخدمتشان هستیم.

الفبا-به صورت فردی حضور یافته اید یا در قالب ائتلاف یا گروهی؟

-من خودم فردی ثبت نام کرده ام ولی در دسته جات هم هست، من اعتقادم این است که همین دسته جاتی که هستند با یکدیگر ائتلاف کنند و واقعا بین خود و خدا روی کسانی که اصلح هستند توافق کنند و لیستی مشترک بدهند و ۴۰ نفری را برای اتاق تهران در نظر بگیرند که شایستگی بیشتری دارند و می توانند اثر گذارباشند.