الفباخبر: بسیاری از خریداران خودرو پس از امضای نهایی سند و خرید خودرو دیگر فکر بیمه خودرو را از سر دور می کنند و بر این باورند که رانندگی آن ها مشکلی ندارد، غافل از اینکه برخی کارشناسان بیمه بر این باورند حتی یک خیابان هم نباید بدون بیمه بدنه و شخص ثالث حرکت کرد.

به گزارش الفباخبر بر اساس مطالعات و مصاحبه های اخیر، بسیاری از خریداران خودرو گمان می کنند پس از خرید خودرو و تحویل سند خودوریشان کار تمام شده است و فقط باید به دنبال استفاده از خودروی خریداری شده باشند. اما نکته قابل توجه این است که تازه ابتدای راه هستند و باید برای جلوگیری از هرگونه حادثه احتمالی و متحمل شدن خسارات ناشی از تصادفات، خود، سرنشینان و خودرو را بیمه کنند.

در این میان خریداران خودرو باید در وهله اول خرید، خودروی خود را به بیمه بدنه و شخص ثالث مجهز کنند. البته گرچه بیمه بدنه از جمله بیمه های غیر اجباری است، اما هنگام تصادف از جمله مهمترین و کاراترین راه های پرداخت هزینه های وارد شده خواهد بود، چه خود شما مقصر باشید و چه خودروی مقابل.

 

مزایای بیمه بدنه خودرو چیست؟

 

به صورت اجمالی می توان ۶ مورد را برشمرد:

۱- قابلیت انتقال بیمه بدنه و تخفیفات به خودروی دیگر

۲- استفاده از تخفیفات عدم‌ خسارت

۳- پرداخت حق‌بیمه به صورت قسطی

۴- پرداخت خسارت حتی در صورت مقصر بودن راننده

۵- پرداخت کل مبلغ خودرو با کسر فرانشیز در صورت سرقت خودرو

۶- اگر پوشش مالی مقصر حادثه برای جبران خسارت کافی نبود، می‌توان از محل بیمه بدنه، باقی خسارت را دریافت کرد

بیمه بدنه خودرو شامل دو مجموعه پوشش شامل پوشش‌ اصلی و پوشش اضافی است. پوشش اصلی با خرید بیمه بدنه دریافت و پوشش‌ اضافی با توجه به نیاز مشتری و مجزا خریداری می‌شود.

 

پوشش‌های اصلی بیمه بدنه خودرو شامل چه مواردی است؟

 

اگر خودرو یا بخشی از آن دزدیده شود یا در حین سرقت به خودرو و قطعات خسارتی وارد گردد؛ مثلاً آتش‌سوزی، صاعقه، انفجار صورت بگیرد و همچنین حوادثی مانند برخورد اتومبیل با یک جسم ثابت یا متحرک در حال واژگونی و سقوط رخ دهد، هزینه هایی در بر دارد که بیمه بدنه خودرو این هزینه‌ها را پوشش خواهد داد.

 

بهترین بیمه بدنه خودرو چیست؟

 

کارشناسان بیمه بر این باورند که برای خرید بیمه بدنه علاوه بر مقایسه شرایط عمومی شرکت‌ها؛ مانند مدت پاسخگویی به شکایات، سطح توان‌گری و … لازم است تا شرایط بیمه ‌نامه‌ها نیز با یکدیگر مقایسه شوند.

این نکته نیز قابل توجه است که بیمه بدنه برخلاف بیمه ثالث که تقریباً همه شرکت‌ها قیمت یک‌سانی دارند، دارای شرایط و قیمت‌های متفاوتی است؛ هم قیمت پایه بیمه‌ نامه و هم قیمت هر یک از پوشش‌ها می‌توانند در شرکت‌ها متفاوت باشند.

 

چه خسارت‌هایی تحت پوشش بیمه بدنه خودرو قرار نمی‌گیرند؟

 

برای خودروهایی که از تولید و مونتاژ قطعات آن بیش از ۱۰ سال گذشته باشد، در ازای هر سال اضافی ۵ درصد به نرخ حق بیمه بدنه اضافه می‌شود.

بر اساس آنچه شرکت های ارائه دهنده بیمه بدنه خودرو گفته اند، برای خودروهای بالای ۲۰ سال صدور بیمه‌ نامه نیازمند مجوز است.