الفبا: عضو انجمن‌ انرژی‌های تجدیدپذیر ایران با بیان اینکه پیشنهاد وزارت نیرو برای افزایش تا ۳۰ درصدی نرخ پایه خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های خورشیدی مطرح است، گفت روند اجرای نیروگاه‌های خورشیدی در کشور یکسان نیست.

 

به گزارش الفبا، بهزاد علی‌محمدی با اشاره به اینکه سامانه سولار با هدف هر خانه یک نیروگاه و اجرای زیرساخت‌های کنترل نیروگاه‌های خورشیدی ایجاد شده است، گفت: این سامانه با هدف ایجاد تأمین مالی، پیمانکاری و خدمات پس از فروش برای مدیریت نیروگاه‌های خورشیدی از سه سال قبل فعالیت خود را آغاز کرده و در یک سال و نیم گذشته ۴۲۰ نیروگاه را در ایران بازبینی کرده است.

وی با بیان اینکه اگر نیروگاه‌های خورشیدی ۵۰ درصد راندمان خود را از دست بدهند دیگر کارایی نخواهند داشت، گفت: تمامی نیروگاه‌هایی که ساخته شده‌اند توسط این سامانه می‌توانند مدیریت شوند.

عضو هیأت مدیره پروژه‌های نیروگاهی تأکید کرد: سال‌ها بود که نیروگاه‌های خورشیدی کشور شناسنامه نداشتند، بنابراین این سامانه با تلاش بسیارتوانست نیروگاه‌های خورشیدی را شناسنامه‌دار کند تا مشخص شود نیروگاه از چه تجهیزاتی استفاده کرده و چه زمانی اجرا شده است، بنابراین با این سامانه می‌توان فهمید که اگر نیروگاه ایرادی داشته است کدام بخش از تجهیزات باید تعویض و یا تعمیر شود.

علی‌محمدی با اشاره به اینکه با این سامانه و شناسنامه‌دار شدن نیروگاه‌های خورشیدی باعث بازگشت ۲۵ درصد راندمان نیروگاه خواهد شد، گفت: در حال حاضر ۹۵۰۰ واحد نیروگاه خورشیدی در کشور نصب شده که حدود ۴۷ مگاوات مربوط به بخش نیروگاه‌های خورشیدی است.

به گفته وی، نصب مزارع خورشیدی بالای یک مگاوات و بخش خانگی زیر ۱۰۰ کیلووات ساعت است.

عضو هیأت مدیره پروژه‌های نیروگاهی با اشاره به اینکه پتانسیل کاهش نور خورشید در ایران چند برابر کشور آلمان است، اما کشور آلمان از لحاظ نصب نیروگاه خورشیدی بسیار جلوتر از ایران است در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که پرسیده بود، چرا میزان سرمایه‌گذاری برای نصب نیروگاه خورشیدی در ایران پایین است، گفت: در ایران سرمایه‌گذاری معمولاً به سمت سرمایه‌های شناور می‌رود و بر اساس مدیریت پایدار نیست.

همچنین در این نشست کامران دوراندیش نماینده مدیرعامل شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی با بیان اینکه سه چالش اصلی برای نیروگاه‌های تجدیدپذیر وجود دارد، گفت: چالش نخست برای نیروگاه‌های تجدیدپذیر در اجرای نامنظم و شلخته نیروگاه‌های خورشیدی بوده است. بنابراین مدیریت پروژه‌های نیروگاه سولار تلاش کرد این وضعیت را منسجم و منظم کند.

وی افزود: شناسنامه نیروگاه‌های تجدیدپذیر و خورشیدی نامنظم بود که به واسطه این سامانه مشکل حل شد و پس از آن تلاش کرد خدمات پس از فروش که به نیروگاه‌ها داده نمی‌شد، به واسطه رصد این مشکل برطرف شود.

دوراندیش با بیان اینکه در این مسیر به دو اختراع مهم رسیدیم که اولین آن دستگاه مانیتورینگ نیروگاه‌های خورشیدی است که قبلاً وارداتی بود دست پیدا کردیم، گفت: با این اختراع برای صد نیروگاه ۲۰۰ میلیون دلار صرفه‌جویی صورت گرفت.

نماینده مدیرعامل شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی افزود: برای اولین بار در دنیا از پانل‌های ارتباطی رایگان استفاده کردیم و شبکه محلی رصد احداث شد، بنابراین به واسطه این دو فعالیت‌ها در سطح کشور ۲۴۰۰ فرصت شغلی مستقیم و ۲۴ هزار فرصت شغلی غیرمستقیم ایجاد شد.

وی با بیان اینکه سال گذشته بعد از اجرای این پروژه با ۱۸ بانک وارد مذاکره شده و با پست‌بانک موفق به امضای تفاهم‌نامه برای تأمین مالی شدیم، گفت: یکی از اهداف بزرگ توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر روستاها و مناطق محروم است که به همین منظور حتی سازمان بسیج نیز در یک طرح جهاد روشنایی مقرر کرده ۳ هزار واحد نیروگاه خورشیدی برای ایجاد درآمد و اشتغال در کشور نصب کند.

دوراندیش ادامه داد: بیشترین هدف در توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر علاوه بر کاهش مصرف سوخت تولید رفاه اجتماعی است، هر چند اشتغال نیز در پی خواهد داشت پس تولید رفاه اجتماعی در مناطق محروم در روستاها نسبت به اشتغال بهتر و بیشتر است.

نماینده مدیرعامل شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی با اشاره به اینکه صندوق توسعه ملی برای انرژی‌های تجدیدپذیر، منابع مالی تعریف و اختصاص داده است، گفت: برای مزارع خورشیدی و نصب نیروگاه‌های خورشیدی در منازل، صندوق توسعه ملی ۷۵۰۰ میلیارد تومان اختصاص داده است که برای مزارع خورشیدی این عدد ۳۰۰۰ میلیارد تومان است.

دوراندیش با بیان اینکه پیشنهاد کرده‌ایم که کارگروه علمی و تخصصی در معاونت فناوری اطلاعات ریاست جمهوری تشکیل شود، گفت: قطعاً با تشکیل این کارگروه سرعت توسعه انرژی‌های خورشیدی بیشتر خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال  که وزارت نیرو چه پیشنهادی برای افزایش نرخ خرید تضمینی انرژی‌های خورشیدی دریافت کرده است، گفت: در حال حاضر خرید تضمینی از نیروگاه‌های خورشیدی در بخش خانگی برای هر کیلووات ساعت ۸۰۰ تومان و برای مزارع خورشیدی ۴۹۰ تومان است، بنابراین پیشنهاد شده است که نرخ پایه برای خرید تضمینی برق از انرژی‌های خورشیدی ۳۰ درصد افزایش یابد.

نماینده مدیرعامل شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی در پاسخ به این سؤال خبرنگار فارس که آیا تجهیزات نیروگاه‌های خورشیدی ساخت داخل است، گفت: در حال حاضر واردات تجهیزات اینورتر از کشورهای کره، چین و یا آلمان وارد می‌شود.

دوراندیش در پاسخ به این سؤال که در سازمان بسیج اعلام کرده در سال جاری و در طرح جهاد روشنایی قرار است ۳ هزار واحد نیروگاه خورشیدی نصب کند، آیا از مدیریت پروژه‌های نیروگاهی سولار درخواستی در این خصوص برای کمک داشته است یا خیر، گفت: ما می‌توانیم به سازمان بسیج از طریق رصد و اقدامات لجستیکی به سازمان بسیج کمک کنیم.

وی با بیان اینکه برای نصب نیروگاه‌های خورشیدی در منازل هر متقاضی برای هر کیلووات ۷ میلیون تومان سرمایه می‌خواهد، گفت: قطعاً با نصب یک مگاوات نیروگاه خورشیدی از میزان یارانه اختصاص یافته از سوی دولت برای ۲۲ نفر کاهش می‌یابد.

نماینده مدیرعامل شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی تأکید کرد: با نصب نیروگاه‌های خورشیدی ۵ میلیون تن آلاینده‌های محیطی نیز کاهش خواهد یافت و جلوی اتلاف انرژی نیز گرفته خواهد شد. پس بنابراین سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر ایران می‌تواند به عنوان یک ستاد قوی می‌تواند با درگیر کردن بانک‌ها برای تأمین مالی به توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر کمک کند.