الفبا – حسین بردبار : مدیرعامل توانیر با اشاره به دریافت بخشی از طلب صادرات برق کشورمان به عراق از تداوم روند صادرات برق ایران به این کشور و پیگیری دریافت مطالبات برقی ایران خبر داد.

به گزارش الفبا، محمدحسن متولی زاده صبح امروز در حاشیه همایش هوشمندسازی شبکه برق که در سالن همایش ها برج میلاد برگزار شد در پاسخ به پرسش الفبا درباره این که گفته می شود عراق بخشی از طلب ناشی از صادرات برق ایران را پرداخته است، با تایید تلویحی این خبر گفت: این موضوع در حال پیگیری است و نتایج آن را به موقع اعلام می کنیم.

وی همچنین در پاسخ به اینکه چندی پیش وزارت خزانه‌داری آمریکا صادرات برق ایران به عراق را منوط به یک مهلت ۴۵ روزه دانسته بود و اینکه آیا صادرات برق ایران به عراق در حال انجام است یا خیر، گفت: ایران تا این مقطع کمک‌های زیادی برای تامین برق به کشورهای همسایه و بخصوص کشور عراق داشته است.

متولی زاده ادامه داد: حجم مناسبی از نیاز مصرف برق عراق توسط ایران تامین شده است. بنابراین در مورد برق به دلیل گستردگی و طولانی بودن شبکه نمی‌توان به سرعت کشوری را جایگزین کشور دیگری برای تامین برق کرد ؛ پس جایگزینی کشور دیگری به جای ایران در کوتاه مدت میسر نمی‌شود.

وی افزود: ایران در حال حاضر به شکل لحظه‌ای ۱۴۰۰ مگاوات برق به عراق صادر می‌کند، اما در خصوص مطالبات ایران پیگیر دریافت این مطالبات از عراق است.