الفبا – حسین بردبار: رییس پژوهشکده بیمه معتقد است آینده فعالیت اینشورتک ها روشن است و موجب افزایش ضریب نفوذ بیمه و حتی ایجاد محصولات جدید بیمه ای در این صنعت خواهند شد؛ دکتر امیر صفری در گفت وگو با الفبا تاکید می کند که آینده صنعت بیمه و صنعت بورس و بانکداری ما با آی تی گره خورده است و من مطمئن هستم که اینشورتک ها نفوذ زیادی در صنعت بیمه خواهند کرد. جزئیات بیشتر را درباره آینده فعالیت اینشورتک ها در پرسش و پاسخ با وی می خوانید.

الفبا: صنعت بیمه ما چه نیازی به اینشورتک ها دارد و شاهد چه تحولاتی در این بخش می توانیم باشیم؟
دکتر صفری: در مراسم افتتاحیه بیست و پنجمین همایش بیمه و توسعه دیدید که اینشورتک ها فعالیتشان را از چندین سال گذشته شروع کردند و یکسری استارت آپ هایی با نیروهایی از دانشگاه های کشور مانند دانشگاه شهید بهشتی، شریف و امیرکبیر وغیره تشکیل شدند، این ها استارت آپهایی را با نیروهای جوان و ایده های جدید برای صنعت بیمه، فعالیتشان را شروع کردند و با شرکتهای بیمه همکاری کردند و بعضی ها ایده خودشان را به بهره برداری رساندند و موفق شدند با شرکتهای بیمه قرارداد ببندند تا آن خدمات آی تی خودشان را به شرکتهای بیمه ارایه بدهند، ما پس از فراخوانی که کردیم ۶ اینشورتک را شناسایی کردیم که به مرحله بهره برداری رسیدند، هرچند تعدا آنها خیلی بیشتر است یعنی اینشورتک هایی که وارد صنعت بیمه شدند بیشتر از این تعداد است، ما با ۱۴ مورد از آنها صحبت کردیم که ۶ مورد همکاری کردند و از آنها رونمایی کردیم. ان شاء ا… شاهد باشیم که این تعداد بیشتر شود.

الفبا: آیا شاهد استقبال و اقبال عمومی نسبت به این اینشورتک هستیم و فکر می کنید که شاهد افزایش ضریب نفوذ بیمه از طریق آنها بتوانیم باشیم یا خیر؟
دکتر صفری: روی کاغذ نشان داده می شود که بله، این ها کمک می کنند به صنعت بیمه و ارزش افزوده دارند و هرکدام به نوعی به افزایش ضریب نفوذ صنعت بیمه کمک می کنند، درواقع در یک گام بزرگتر شاید اینشورتک ها خودشان منجر به نوآوری و تولید محصولات جدید و خدمات بیمه ای جدید در صنعت بیمه کشور شوند.

الفبا: فکر می کنید ما چه آینده ای را برای اینشورتک ها در پیش رو داشته باشیم؟

دکتر صفری: مسلما آینده ، آینده اینشورتک ها است، آینده صنعت بیمه و صنعت بورس و بانکداری ما با آی تی گره خورده است و من مطمئن هستم که اینشورتک ها نفوذ زیادی در صنعت بیمه خواهند کرد، من آینده را این طور می بینم که اینشورتک ها در بسیاری از گام های فرآیند بیمه در کل زنجیره ارزش بیمه، وارد شوند و خدماتشان را ارایه بدهند.

الفبا: میزان سهم اینشورتک ها درمقایسه با سایر کشورها در صنعت بیمه ما چگونه است؟
دکتر صفری: هنوز ما آمار دقیق فعالیت اینشورتک ها را در صنعت بیمه نداریم و ما در پژوهشکده بیمه دقیقا نمی دانیم که کدام شرکت بیمه ای با کدام استارت آپ قرارداد بسته است بنابراین این آمار را نداریم اما ان شاء ا… بعد از این همایش کمک کنید که بتوانیم این آمار را هم درآوریم.

الفبا: سهم اینشورتک ها در کشورهای دیگر چطور است؟
دکتر صفری: در برخی از کشورها سهمشان بالای شش درصد است، مثلا در آمریکا بالای ۶درصد از جی دی پی(تولید ناخالص داخلی) مربوط به حوزه آی تی است، در کشور ما این سهم پایین تر است ولی دارد بیشتر می شود.