بارندگیهای اخیر و بیمه

بارندگیهای اخیر و بیمه

بارندگیهای اخیر و بیمه

بارندگیهای اخیر و بیمه

بارندگیهای اخیر و بیمه

 

الفبا : نقشه بارندگی کشور در روزهای آینده به گونه ای است که گفته میشود شدیدترین بارندگیهای چند قرن اخیر را در ایران به خصوص جنوب غرب و غرب کشور در پیش رو داریم و در برخی مناطق بیش از ۲۰۰ میلیمتر بارندگی و در هسته بارش تا ۹۰۰ میلیمتر نیز انتظار باران داریم.

به گزارش الفبا، سازمان ناسا در هشداری به مقامات ایران اعلام نمود که مردم ایران خود را برای رویارویی با شدیدترین سیل سهمگین ایران آماده کنند. سازمان هواشناسی به مقامات ایران هشدار داده است که احتمالاً در سیل چند روز آینده ایران تلفات جدی انسانی در پی خواهد داشت و از مقامات ایران مصرانه خواسته است فوراً ستادهای بحران تشکیل دهند. اتحادیه اروپا نیز در بیانیه فوری با پیش بینی سیل ویرانگر در ایران در حال اعزام نیروهای صلیب سرخ جهانی و غذا و دارو و چادر به ایران است.

 

بیمه ها در حال آماده باش

 

مردم در زمان بحران، صنعت بیمه را بهتر میشناسند و رابطه بارندگیهای اخیر و بیمه را به خوبی درک میکنند. سیل کماکان در حال وقوع است و پیوند فرهنگ عمومی با بیمه ها فرصتی برای جبران خسارت و کاهش آلام عمومی است. بیمه های بازرگانی به عنوان حامیان مردم دفاتر خود را حتی در زمان بحرانها برای بیمه کردن مردم به حال آماده باش در آورده اند.

صبح روز ۷ فروردین بارشهای بهاری مطابق اظهارات سخنگوی ستاد بحران در محورهای میانه – زنجان، سراب – تبریز و هشترود – زنجان در استان آذربایجان غربی ادامه دارد و همین وضعیت با شدت بیشتری در ارتفاعات هراز و فیروزکوه مشاهده میشود.

بنا بر این اظهارت برفهای بهاری باعث وقوع بهمنهای پرخطرتری نسبت به برفهای زمستانی عمل میکنند و در چنین وضعیتی صاحبان منازل مسکونی و واحدهای غیرمسکونی باید نسبت به بیمه نمودن منازل و واحدهای خود اقدام نمایند تا خود را در قبال ریسکهای جدی و زیانهای احتمالی بیمه کنند. این شرایط شاید به مردم کمک کند تا بدانند حادثه هر آن، آنان را تهدید میکنند و لازم است برای پیشگیری یا جبران خسارات احتمالی دست به کار شوند. ۱۹ کشته و ۱۰۵ مصدوم شیراز در اثر سیل، صحنه های دلخراشی را به وجود آورد که فیلمها و تصاویر آن در شبکه های اجتماعی دست به دست شد و در میان آلام مردم شاهد صحنه های زیبایی از کمک هموطنان بودیم. بسیاری خانه های خود را به رایگان در اختیار در راه ماندگان قرار دادند و تصویری از نوع دوستی را ارائه کردند. با این وجود جای یک چیز خالی و آن تلاش برای پیشگیری و جبران خسارت بود.

 

مردم برای جبران خسارت یکدیگر را به بیمه شدن دعوت کنند

 

جای پیامهایی که مردم را به ترویج فرهنگ بیمه دعوت کند، همچنان کمرنگ است و این وضعیت درست هم اکنون که بارشهای بارانی در برخی مناطق استانهای آذربایجانی غربی، گیلان، گلستان، لرستان، هرمزگان، خراسان رضوی، خراسان شمالی و جنوبی و استان سیستان و بلوچستان ادامه دارد، لزوم جبران خسارت از طریق تهیه بیمه نامه های حوادث آشکارتر میکند.

خوشبختانه مردم در پیشگیری از حوادث بهتر از گذشته عمل کردند، اما همچنان نیاز به ترویج فرهنگ بیمه داریم.

 

پیشگیری از وقوع حادثه و درسهای جدید

 

طی روزهای گذشته فضای عمومی برای پیشگیری از حادثه، تجربه جدیدی را به همراه داشت. مردم از طریق شبکه های اجتماعی و تماسهای تلفنی نزدیکان خود و آشنایان را در جریان وقوع حوادث احتمالی قرار دادند و همین امر از سوی سازمانها و نهادهای دست اندرکار نظیر سازمان هواشناسی، ستاد بحران، شبکه ۶۰ هزار نفره بیمه های بازرگانی کشور، پزشکی قانونی، هلال اهمر، پلیس راهور، آتشنشانی و صدا و سیما لحظه به لحظه با اطلاع رسانی عمومی دنبال شد. در میان تصاویر ارسالی صحنه گریختن یک وانت پیکان از حادثه سیل در زمانی که سیل سهمگین به پل مملو از خودرو نزدیک میشد، نشان میداد که گریز از حوادث به طور اتفاقی، همیشه امکان پذیر نیست و مردم لازم است حادثه را به عنوان یک بخش قهری و جدی زندگی خود تلقی و برای آن جایی باز نمایند.

به عبارت دیگر مرگ همیشه برای همسایه نیست. در این ایام توجه مردم به هشدارها، به ویژه هشدارهای هواشناسی و پلیس راه تا اندازه زیادی باعث پیشگیری از وقوع حادثه بود.

بسیاری از سفرهای جاده ای و برخی از پروازها لغو شدند و این پیام را داشتند که فرهنگ پیشگیری از حادثه جای خود را باز میکند.

هم اکنون بارش برف و باران در ۸ استان کشور و هشدار وقوع سیل در ۱۲ استان طی روزهای آتی نشان میدهد که مردم باید خود را مهیای پیشگیری و البته جبران خسارات احتمالی کنند. خساراتی که حتی اظهار شرمندگی استاندار یک استان و برکناری وی، چاره ای برای کار آن نیست و اختصاص ۱۰۰ میلیارد تومان برای کمک به سیل زدگان استان گلستان که سال نوی آنان به شدت تلخ شد، بخش کوچکی برای ترمیم آلام آنان است و باید در اندیشه برنامه های اساسی تری بود.