الفبا-حسین بردبار: بازار متشکل ارز که اخیرا هیات مدیره خود را شناخت آیا میتواند در انطباق قیمت بازار با شاخض های اقتصادی هماهنگی ایجاد کند؟

 

هرچند بازار ارز کشورمان اندکی ثبات یافته اما بر هیچ خردمند کارشناسی پوشیده نیست که قیمتهای فعلی ارز در صرافی های پایتخت با واقعیتها و شاخصهای اقتصادی همخوانی و تطابقی ندارد، حال این پرسش مطرح است که چه چیزی می تواند اسب چموش قیمتها در بازار آزاد ارز را رام و خرامان کند و آیا بازار متشکل ارزی که اخیرا بانک مرکزی هیات مدیره آن را معرفی کرد، نسخه علاج و شفابخشی برای این درد و بیماری اقتصادمان هست یا به قول دکتر حسین صمصامی، اقتصاددان در گفت وگو با تسنیم، یک بحث انحرافی است؟
اخیرا سرپرست اسبق وزارت اقتصاد ودارایی در گفت وگو با خبرگزاری تسنیم ایجاد بازار متشکل ارزی را یک بحث انحرافی اعلام کرده و افزوده است: بازار متشکل ارزی یک بحث انحرافی است چراکه طراحان آن متوجه مفهوم بازار نشده‌اند و این بازار نمی‌تواند به کشف قیمت هم کمک کند. به گفته دکتر صمصامی، به‌نظر می‌رسد در این بازار عرضه‌کننده‌ای که بیشترین سهم را دارد تعیین قیمت می‌کند، در این صورت آیا شما اجازه می‌دهید صراف انحصارگر قیمت اسکناس ارز (نقد) را تعیین کند؟ از طرف دیگر ممکن است بگویند “ما اجازه تعیین انحصاری قیمت را نمی‌دهیم”، که در این صورت با مفهوم بازار مواجه نیستیم.

مطالبی که این اقتصاددان مطرح کرده ،قابل تامل است؛ اگر نگاهی عمیق به تحقق مکانیزم های شکل دهنده بازار در این اقدام اخیر بانک مرکزی وجود نداشته باشد، جز این که محملی برای ایجاد یک نرخ جدید در کنار نرخ های کنونی ارز شود، کارکرد دیگری نخواهد داشت اما اگر با این مکانیزم یک بازار تمام عیار با وجود همه عناصر تعیین کننده آن تشکیل شود می تواند مفید به حال اقتصاد و تعیین نرخ ارز باشد.به نظر می رسد برای تحقق این مهم باید علاوه بر صرافان، از صادرکنندگان بخش خصوصی و صادرکنندگان محصولات پتروشیمی و فولادی و خصولتی ها درایجاد این بازار بهره گرفت تا قیمت ارز به مرور تعادل و ثبات بیشتری پیدا کند.البته جای یک تا ۳ عضو از فعالان بخش خصوصی ، پتروشیمی ها و خصولتی ها در هیات مدیره ۴ نفره ای که برای این بازار معرفی شده اند نیز خالی است و این نکته را نیز باید بر نکات قابل تامل در شکل گیری این بازار افزود.