الفبا-حسین بردبار: این روزها، قیمت انواع گوشت قرمز نوسانات نامنظمی دارد و هرچه به ایام عید نزدیکتر می شویم، این قیمت ها متاسفانه افزایش می یابد، این درحالی است که به گفته وزیر جهادکشاورزی ۹۰ تا ۹۴ درصد گوشت قرمز موردنیاز کشور در داخل تولید می شود و فقط ۱۰ درصد گوشت مورد نیاز باید از خارج وارد شود، از سوی دیگر به گفته نماینده ولی فقیه در وزارت جهادکشاورزی آمار واردات گوشت قرمز نسبت به سال گذشته ۱۳۰ درصد افزایش یافته است، با این حال چرا شاهد افزایش قیمت گوشت هستیم؟

این پرسشی است که دراین گزارش تلاش کرده ایم برای آن پاسخی بیابیم:
دیگر مثل سابق به اصناف گوشت نمی دهند
سعید درخشانی ، رییس اتحادیه سوپرمارکت و مواد پروتئینی درگفت وگو با گزارشگر ما با بیان این که قبلا در زمان توزیع؛ گوشت را به اصناف می دادند و بازرسی هم می کردند، می افزاید:ما نمی گوییم که درگذشته هیچ خلافی نبود ، امکان دارد که درصدی هم خلاف بود ولی الان آن شرایط نیست، نمی دانم چگونه توزیع می کنند، چون به اصناف نمی دهند.
وی با بیان این که اگر به اصناف در محله ها گوشت بدهند، دیگر مردم نمی روند در فروشگاه های زنجیره ای صف طولانی تشکیل بدهند، می افزاید: متاسفانه گوش شنوایی نیست، تازگی گفته اند برخی از اقلام مثل شکر و برنج را به اصناف می دهیم ولی گوشت هنوز مشمول این موضوع نیست.
درخشانی با اشاره به این که سیاستگذاران بازار بین اصناف و سایر بخشها تفاوت دارند قایل می شوند، می گوید:باید از آنها بپرسید که چرا به اصناف گوشت نمی دهند، الان واحدهای صنفی به صورت آزاد جنس می خرند و آزاد هم می فروشند. البته تازگی به تعدادی از قصابها دارند گوشت می دهند ولی به سوپر مارکتها نمی دهند.
وی با یادآوری این که گوشت توزیع شده توسط دولت در فروشگاه های زنجیره ای و میادین بازار روز عرضه می شود، ادامه می دهد:گوشت قرمز توسط شرکت پشتیبانی امور دام و وزارت صمت به بخشهای مختلف ارایه می شود ولی به اصناف نمی دهند.
رییس اتحادیه سوپر مارکتها و مواد پروتئینی با طرح این پرسش که وقتی که میزان گوشت وارداتی نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته ، چگونه این میزان افزایش قیمت اتفاق می افتد، ادامه می دهد: مشکل به توزیع این کالا برمی گردد و این که به اصناف نمی دهند.می توانند به اصناف بگویند که مثلا ۲۰۰ عضو پاکدست را معرفی کنید و به آنها گوشت بدهیم و درمحلات توزیع کنند، درحالی که الان به میادین تره بار و فروشگاه های زنجیره ای می دهند .
وی درپاسخ به این که آیا پی گیری از طرف اصناف برای حل این مساله شده است،می گوید: ما می رویم ولی آنها می گویند که شما در برنامه نیستید.
درخشانی در پاسخ به این که این گفته آنها ناشی از کمبود است یا مساله ای دیگر دخیل است، می افزاید:اگر کمبودی باشد برای همه باید باشد یعنی باید در کل تهران توزیع کنند ، حداقل در یکصد نقطه توزیع کننند که مشکلات کم شود.مثلا اگر در محله ها گوشت بدهند، دیگر افراد بلند نمی شوند در صف طولانی فروشگاه های زنجیره ای بایستند.
وزارت صنعت گفته اند مصاحبه نکنید!
اما علی اصغر ملکی، رییس اتحادیه تهیه و توزیع گوشت گوسفندی درپاسخ به پرسش تلفنی گزارشگر ما با بیان این که وزارت صنعت گفته است که ما مصاحبه نکنیم، می افزاید:ما نه تامین کننده ایم و نه توزیع کننده، تامین کننده امور پشتیبانی دام هستند و توزیع کننده وزارت صمت هستند.خود اداره صمت گفته است که ما مصاحبه نکنیم.
در تماس با علی خندان رو، رییس اتحادیه تهیه و توزیع گوشت گاوی نیز وی با بیان این که در داخل جلسه ای هست، پاسخی به پرسش گزارشگر ما نداد.
یک راه حل برای مساله
هادی آگاهی،کارشناس بازار دام در گفت وگو با گزارشگر ما با بیان این که دام در کشور فراوان است اما مدیریت لازم در توزیع آن وجود ندارد، می گوید: متاسفانه منافع عده ای نمی گذارد که از دامدار درکشور حمایت شود وگرنه با این حجم از تولید و واردات نباید مشکل می داشتیم.
وی با ارایه یک راه حل برای مساله می افزاید: مگر دولت برای واردات و تنظیم بازار یارانه نمی دهد، خب این یارانه را مستقیم به خود دامدار بدهد و بعد تضمین بدهد که گوشتش را نیز می خرد دراین صورت کشور ما این پتانسیل را دارد که قیمت گوشت به مراتب پایین تر بیاید.
وی با یادآوری این که حمایت از دامدار صرفا نقدی نیست ومی تواند در قالب ارایه علوفه به وی نیز باشد، می افزاید:متاسفانه منافع عده ای در واردات یا به هم زدن بازار است، وگرنه با حمایت از دامدار قیمت گوشت افت قابل توجهی می یابد، البته ما نمی گوییم که به هر دامداری یارانه بدهند، بلکه به افراد شناخته شده و امین بدهند.
به گفته وی شبیه این وضعیت در بازار ماهی و مرغ هم حاکم است، مثلا طبق شواهد محلی صاحب یک کانتینر بیش از ۲۰ تن ماهی را در روز چهارشنبه در یکی از میادین عرضه در تهران داخل کانتینرش حبس کرده است تا بتواند آن را در روزهای شنبه و یکشنبه هفته بعد به قیمت هرکیلو چندهزار تومان گرانتر بفروشد، درحالی که هیچ کسی هم نیست که جلوی این فرد را بگیرد، درست است که مال خودش است ولی آزاد نیست که هرطور می خواهد آن را بفروشد.
آگاهی با بیان این که دامپزشکی مجوز واردات مرغ از خارج از تهران را نیز این روزها قطع کرده است، می گوید: این مساله موجب شده است که بعضا مرغ به صورت قاچاق وارد تهران شود و قیمت آن کیلویی ۳۰۰ تومان در روز جاری و کیلویی ۵۰۰تا ۸۰۰ تومان در روز بعد افزایش یابد.