الفبا: رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی گفت بانک مرکزی برای بازگرداندن ۳۰۰ میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی که پارسال به اشتباه در بودجه هزینه شد، به رییس جمهوری نامه نوشته و تقاضای مهلت کرده است.

 

به گزارش الفبا، مرتضی شهیدزاده درباره اختلاف حساب ۳۰۰ میلیون دلاری منابع صندوق توسعه ملی و بانک مرکزی اظهار داشت: بانک مرکزی هفته گذشته در نامه ای به رییس جمهوری درخواست کرده فعلاً بدهکار صندوق باشد و پس از اینکه وضعیت بهتر شد، مبلغ واریز شود که البته تاکنون رییس جمهوری درباره این مساله پاسخ نداده است.

وی درباره این برداشت توضیح داد: پس از اینکه پارسال‌ ۳۰۰ میلیون دلار از منابع صندوق به صورت اشتباه در بودجه هزینه شد، رییس سازمان برنامه و بودجه دستور بازگشت آن را داد.

به گفته وی، این مبلغ مربوط به سال ۱۳۹۵ بود و باید در تخصیص های سال ۱۳۹۶ داده می شد؛ تصور بر این بود که این مبلغ باید به بودجه ۱۳۹۷ واریز شود در صورتی که این برداشت درست نبود.

وی افزود: اطلاعی از محل مصرف ۳۰۰ میلیون دلار اختلاف حساب دولت و صندوق توسعه ملی ندارم و به طور معمول از این نوع اتفاق ها می افتد.

شهید زاده توضیح داد: برای نمونه به اذن رهبر معظم انقلاب باید ۵۰۰ میلیون یورو برای کمک به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تعلق می گرفت. اما پس از بررسی ای متوجه شدیم که زمان و نگارش سازمان برنامه و بودجه کشور با اساسنامه صندوق مغایرت دارد بنابراین مصوبه ای تنظیم و به هیات دولت ارسال کردیم تا اصلاحات لازم انجام شود.

رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی گفت: در روزهای پایانی سال و با ازدحام کارها اتفاق هایی از این دست می افتد به خصوص در پایان سال اشتباه ها زیاد می شود و اشکال عمدی نبوده است.

رئیس هیات عامل صندوق ملی اوایل امسال اعلام کرد: اختلافی روی ارقامی که وزارت نفت به بانک مرکزی می‌دهد، وجود دارد. اختلاف عدد کارشناسی است و برای حل مشکل تقاضا کردیم حسابرسی ویژه از سوی سازمان حسابرسی انجام شود، تا حساب‌های بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی را مقایسه کنند.

رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی در مورد رقم اختلاف حساب صندوق را حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون دلار اعلام کرده بود.