الفبا: رییس کنفدراسیون صادرات با بیان این که شرایط صادرات کشور به سخت ترین وضعیت طی ۱۳ سال گذشته تاکنون رسیده است تاکید کرد این که دولت بازار آزاد را فقط به صرف این که یک یا دو درصد بیشتر نیست درنظر نگیرد و چشمش را روی بازار آزاد ببندد، عملاً صورت مساله را پاک کرده است یا واقعیتی را انکار دارد می کند. دولت باید فاصله ارز نیمایی با آزاد را با مداخله بانک مرکزی کاهش دهد. فاصله ارز نیمایی با ارز آزاد موجب افزایش تقاضای ثبت سفارش برای واردات شده است.

به گزارش الفبا، محمد لاهوتی رئیس کنفدراسیون صادرات ایران دیروز در نشستی خبری در اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه هم اکنون ۵ نرخ برای ارز در اقتصاد ایران وجود دارد، درپاسخ به پرسش الفباخبر درخصوص پیشنهاد این کنفدراسیون برای رفع مشکل پیمان سپاری ارزی صادرکنندگان گفت: صادرکنندگان نیازمند سرمایه در گردش هستند و استفاده از ارز صادرکنندگان برای واردات می تواند با واگذاری اظهارنامه به واردکنندگان و ارایه اسناد مثبته به صادرکننده محقق شود.وی ادامه داد: الآن هر فعال اقتصادی باید آمارهای فروش خود را هر سه ماه یکبار به سازمان امورمالیاتی ارسال کند و آنجا یک صادرکننده می تواند اعلام کند که چگونه ارز خود را به سیستم اقتصادی کشور بازگردانده است. روشهای مختلفی وجود دارد که راحت تر است ولی دولت الان بر اساس سامانه نیما عمل می کند.
وی درپاسخ به پرسش دیگر الفبا درباره این که درشرایط فعلی برای حل مسایل بازار ارز چه باید کرد، گفت: بانک مرکزی حتما باید برای تنظیم و مدیریت بازار به بازار ارز ورود کند و به روش مداخله ای مجدد در بازار حضور داشته باشد و اجازه ندهد فاصله ارز آزاد با نیمایی بیش از ۵ درصد باشد.
لاهوتی افزود: قرار بود ارز تک نرخی شود ولی امروز بعضا اشاره به ۵نرخی می شود و این عملا موجب شده است که قیمت تمام شده کالاهای صادراتی ما با نرخ بازار چهارم یا پنجم تامین شود ولی درمقابل بانک مرکزی اعلام می کند که ارز صادرکننده باید در سامانه نیما یا به صورت توافقی به وارد کننده واگذار شود، این یعنی صادرکننده باید مواد اولیه اش را با حدود ۱۳، ۱۴ هزار تومان دربازار تامین کند و بعد فروش ارزش را به یک واردکننده با قیمت ۸تا ۹ هزار تومان واگذار کند که این موجب می شود صادرکننده فرصت حضورش در بازار را از دست بدهد.

  • نویسنده : حسین بردبار
  • منبع خبر : الفبا