الفبا:بانک ملی با رد ادعای دفتر کنترل دارایی های خزانه داری آمریکا، نقل و انتقال از شعبه عراق را زیر نظر ارکان بانک مرکزی این کشور اعلام کرد.

 

به گزارش الفبا، بانک ملی ایران با صدور اطلاعیه ای نسبت به خبر منتشر شده از سوی دفتر کنترل دارایی های خارجی خزانه داری آمریکا و بازنشرهای بعدی در فضای مجازی درباره قرار گرفتن نام این بانک در فهرست تحریم های دولت آمریکا، واکنش نشان داد.

در این اطلاعیه آمده است: فعالیت واحدهای بانک ملی ایران در کشورهای منطقه و سایر نقاط دنیا بر اساس قوانین تجارت بین الملل و مقررات کشورهای محل استقرار و زیر نظر بانک مرکزی آن کشورها در هفت دهه گذشته مسبوق به سابقه بوده و در کشورهای حوزه خلیج فارس نیز قریب به ۵۰ سال دارای سابقه فعالیت است.

بانک ملی ایران در اطلاعیه خود یادآوری کرد: سال ۱۳۸۵ مقارن با سال ۲۰۰۷ میلادی شعبه بانک ملی ایران در عراق به عنوان یک اقدام حرفه ای- توسعه ای برای ارائه خدمات متعارف بانکی و پس از طی تشریفات قانونی و مجوز کشور میزبان تاسیس شد و فعالیت های آن زیر نظر ارکان صلاحیت دار بانک مرکزی عراق قرار دارد که تاکنون حسب ممیزی های کشور میزبان، عملکرد آن به نحو صحیح و متعارف ارزیابی شده است.

«از این رو ادعای دفتر کنترل دارایی خارجی خزانه داری آمریکا مبنی بر تاسیس شعبه برای ارسال وجه به شبه نظامیان عراق به دور از واقعیت و مصادره به مطلوب بوده و با اغماض از وسعت مرز مشترک ۲ کشور و تبادلات تاریخی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی دوجانبه و تغافل از حضور مستمر و متقابل زائران ۲ کشور و ضرورت استفاده از خدمات بانکی، اظهار شده است».

در پایان اطلاعیه بانک ملی ایران تاکید شده است «ضمن رد ادعای نقل و انتقال غیرقانونی وجوه به هر میزان،اصولا مجموع تراکنش های مالی این شعبه با مبالغ میلیارد دلاری ادعایی خزانه داری آمریکا هیچ تناسبی ندارد و تحقق آن محال بوده است».