الفبا: رییس جمهور با حضور در طبقه هفدهم ساختمان شیشه ای میرداماد و مجمع بانک مرکزی وعده داد بانکهای زیرمجموعه نیروهای مسلح بزودی ادغام شوند.

به گزارش الفبا، رئیس جمهور با بیان اینکه وزارت خارجه و نفت و البته بانک مرکزی خط مقدم تحریم ها هستند، گفت: از آقایان ظریف، همتی و زنگنه بابت تحمل فشار و مقاومت خوبشان تشکر می کنم. رییس جمهور با اعلام اینکه مصوبه ادغام چند بانک نظامی نهایی و در اختیار بانک مرکزی قرار گرفته است، افزود: گزارش امروز بانک مرکزی امیدوارکننده بود.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در پنجاه و هشتمین مجمع بانک مرکزی میلاد صدیقه کبری (س)، روز مادر و روز زن را به همه ملت ایران تبریک گفت و اظهار داشت: گزارشی که امروز در جلسه مجمع شنیدیم، برای من امیدوار کننده بود.

وی افزود: آمریکا همه توان خود را در مسئله تحریم علیه سیستم بانکی، فروش نفت و سایر زمینه های اقتصادی کشور گذاشته است. رییس جمهور تصریح کرد: امروز خط مقدم ما برابر آمریکا محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی و بیژن زنگنه وزیر نفت هستند، البته سایر وزرای اقتصادی هم در خط دوم هستند اما خط اول مربوط به این سه نفر است.

رییس جمهور با قدردانی از سه نفر یاد شده به خاطر ایستادگی و توانمندی شان اظهار داشت: البته سایر دستگاه ها مانند سازمان برنامه و وزارت اقتصاد نیر زیر فشار هستند، اما عمده فشار متوجه این سه نهاد است.

روحانی با بیان اینکه با وجود تحمل سختی ها، اما موفقیت های بسیار خوبی هم داشتیم و باید این دو را باید در کنار هم قرار دهیم، تصریح کرد: ما هم سختی داریم و هم مردم توقعات درستی دارند، اما پیشرفت های خوبی هم داشته ایم و مردم باید آنها را بدانند.

وی ادامه داد: این پیشرفت ها متعلق به مردم است. اگر وزارت خارجه یا بانک مرکزی کاری می کنند متعلق به مردم است. همه این تلاش ها، متعلق به ملت ایران است اما هر کسی در حد مسئولیت خود بار سنگینی را بر دوش دارد.

رییس جمهور با اشاره به رشد اقتصادی در شرایط فشار اقتصادی گفت: در شرایط تحریم قائدتا باید شرایط کشور ما مطلوب نباشد، اما تراز تجاری ما در ۱۱ ماه اخیر مثبت است و بر اساس آمارها ۴۰ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داریم و ۳۸ میلیارد دلار واردات داریم و بر همین اساس تراز ما مثبت ۱.۵ است که نشانه خوبی است.

وی ادامه داد: واردات در بخش‌هایی مثل کالاهای اساسی بیشتر شده و در برخی زمینه ها واردات کاهش پیدا کرده و منابع ارزی ما برای تامین نیازهای وارداتی مشکلی ندارد. روحانی درباره موفقیت‌های حقوقی بانک مرکزی و دولت گفت: یکی از مهم ترین دستاوردها و موفقیت‌های حقوقی ایران در برابر آمریکا بوده و ما توانستیم سه بار موفق شویم و آمریکا شکست بخورد؛ یک بار دادگاه صلاحیت خود را در زمینه محکوم سازی تحریم‌ آمریکا و خروج از برجام تایید کرد و بعد از آن از دادگاه خواستیم تا قرار موقت صادر کند و به نفع ایران رای صادر شد.

روحانی افزود: ما در دادگاه بین المللی موفق شدیم و در سومین بار دادگاه به نفع ایران برای ۲ میلیارد پول ضبط شده بانک مرکزی و مردم ایران رای صادر کرد که موفقیتی بزرگ بوده است. همچنین دوبار در دو داگاه مهم اروپایی ما موفق شدیم و ۱.۶ میلیارد پول ضبط شده بانک مرکزی از توقیف خارج شد.

وی با اشاره به همکاری همه نهادها در حوزه اقتصاد خاطر نشان کرد: ما در صحنه سیاسی و بین المللی  موفق هستیم؛ ما در منطقه کار بزرگی انجام داده‌ایم و این کار توسط همه نیروهای مخلص انجام شده که بخشی از آن توسط سپاه، وزارت امور خاجه و فعالین اقتصاد کشور بوده است.