الفبا: معاون بنیاد شهید و امور ایثارگران از بدهی ۸۰۰ میلیارد تومانی بنیاد شهید به بیمه دی خبرداد و گفت که در حال حاضر توافقاتی با این شرکت داریم.

به گزارش الفبا منصور میرمرادی در گفت و گو با ایرنا افزود: خوشحالیم که با یک اتفاق خوب، بخشی از مشکلات ایثارگران برطرف شده است، اینکه تا پایان سال ۹۷ نسخه یا اسناد پزشکی در اختیار ایثارگران پرداخت شده است، اما اگر ایثارگری هم نتوانسته هزینه های خودش را دریافت کند، می تواند از بیمه بگیرد.
وی درباره مسائل و مشکلاتی که برای ایثارگران استفاده کننده از بیمه دی پیش آمده است، گفت: بیمه دی از طریق مناقصه برنده بیمه شد و هیچ گونه اعمال رفتار مدیریتی نبود، پس از برنده شدن در این مناقصه، تا مرداد ۹۷ مشکلی نبود و همانند سال ۹۶ که بیمه دی برنده مناقصه بود، اقدامات درمانی ایثارگران هم انجام می شد.
میرمرادی ادامه داد: متاسفانه براساس شرایط کشور در حوزه بیمه درمان و بخاطر وقفه سه یا چهار ماهه تخصیص بودجه، حجم زیادی از مطالبات گریبانگیر بیمه دی و بنیادشهید شد اما وظیفه داشتیم سرانه درمانی ایثارگران را پرداخت کنیم و از طرفی دیگر باید بودجه را از دولت می گرفتیم که این موضوع زمان بر بود.
معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد شهید گفت: با پیگیری رئیس بنیادشهید و توافق با سازمان برنامه و بودجه کشور مقرر شد از بهمن ماه ماهانه ۲۵۰ میلیارد تومان به بنیادشهید داده شود این در حالی است که بنیادشهید ماهانه ۲۸۵ میلیارد تومان سرانه درمانی پرداخت می کند که خوشبختانه این رقم مصوب (۲۵۰ میلیون تومانی) از بهمن تا فروردین ماه پرداخت شده است، امیدواریم اردیبهشت ماه هم به زودی پرداخت شود.
میرمرادی افزود: با توجه به اینکه هفت هزار مرکز طرف قرارداد با بیمه دی وجود دارد اکنون پرداختی ها به این مراکز براساس گزارش بیمه دی تا ۱۵ مردادماه است که با این تخصیص در این ماه چون اسناد در دست ایثارگران رقم بالایی بود و تسویه شد، می توانند بیشتر مراکز درمانی طرف قرارداد را انجام دهند.
وی افزود: معوق بنیادشهید نسبت به بیمه دی ماهانه ۲۸۵ میلیارد تومان است، به طوری که اکنون حدود ۸۰۰ میلیارد تومان به بیمه دی بدهکار هستیم و همین توقف تخصیص بودجه در حوزه درمانی باعث شد که این دیون ایجاد شود که با این تدابیر، امیدواریم این مشکل هم حل شود.
معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد شهید و امور ایثارگران ادامه داد: مراکز دولتی تعهدات خود را به جامعه ایثارگری ارایه می دهند و قابل تحسین است و ما هم باید از دولت اعتبار لازم را بگیریم و در اختیار بیمه قرار دهیم.
«در دوران جنگ تحمیلی هشت ساله عراق علیه ایران، ۴۳ هزار و ۱۷۳ نفر آزاده شدند. مردم ایران در جنگ تحمیلی و دوران دفاع مقدس و دیگر حوادث تروریستی، ۲۳۰ هزار شهید را تقدیم انقلاب کرده اند.
شمار کل جانبازان کشور به ۵۷۴ هزار و ۱۰۱ نفر می رسد. ۳۳۶ هزار و ۲۸۲ نفر (۵۹ درصد) جانبازان زیر ۲۵ درصد و ۲۳۷ هزار و ۸۱۹ نفر (۴۱ درصد) بیش از این میزان جانبازی دارند.»