الفبا-حسین بردبار:پذیره نویسی ۱۰هزار میلیارد ریال اوراق اجاره متعلق به شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس ظهر امروز در تالار بورس حافظ تهران کلید خورد و بدین ترتیب بزرگترین  تامین مالی به این شیوه درتاریخ بورس محقق شد.

به گزارش الفبا جعفر ربیعی در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش الفبا مبنی براین که این پذیره نویسی برای تامین مالی چه طرح هایی صورت می گیرد، گفت:شرکت پتروشیمی خلیج فارس الان حدود ۸٫۵میلیارد دلار پروژه درصنعت پتروشیمی در حال اجرا دارد و برای این طرح ها باید تامین مالی کنیم و فقط به آورده سهامداران اکتفا نمی کنیم.

وی افزود:درسال آینده پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس ، پتروشیمی اوره و آمونیاک لردگان و الفین پتروشیمی ایلام که همگی در زیرمجموعه هلدینگ خلیج فارس قرار دارند حتما به بهره برداری خواهد رسید.

به گفته وی بخشی از این منابع وارد این طرح ها خواهد شد و بخشی دیگر در پتروشیمی های گچساران، آپادانا، هنگام و طرح بزرگ گازهای مشعل در مناطق نفت خیز جنوب که از سال آینده اجرایی می شود، هزینه خواهد شد.

مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس افزود: نرخ سود اوراق اجاره برای تامین مالی این هلدینگ ۱۶ درصد و هر سه ماه یکبار برای سهام داران واریز می‌شود و این اوراق قابلیت معامله دارد

وی افزود: این هلدینگ در حجم تولیدات و صادرات محصولات پتروشیمی ۴۰ درصد سهم نسبت به کل صادرات کشور و ۱۲درصد ارزش بازار سرمایه را در اختیار دارد.

مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس در خصوص صادرات این هلدینگ در سال جاری افزود: صادرات ما امسال چهار میلیارد دلار است که همه این منابع را وارد چرخه اقتصاد کشور کردیم.

وی ادامه داد: ​بخشی از این ارز ذکر شده با هماهنگی بانک مرکزی صرف هزینه‌های خرید تجهیزات، تهیه مواد اولیه و قطعات می‌شود و بقیه آن وارد سامانه نیما شده است.

مدیر عامل هلدینگ خلیج فارس درباره برنامه‌های سال آینده این شرکت افزود: عرضه سهام پتروشیمی نوری، پتروشیمی بندر امام و پتروشیمی بوعلی به بورس از برنامه‌های این شرکت در سال آینده است.

ربیعی درباره افزایش قیمت گاز سوخت پتروشیمی‌ها افزود: در مورد افزایش قیمت گاز سوخت پتروشیمی در بودجه ۹۸ اشاره شده، اما در مورد قیمت خوراک پتروشیمی‌ها بحث نشده است.