بهترین جاذبه های گردشگری در ابهر

بهترین جاذبه های گردشگری در ابهر : گردشگری در ابهر  که یکی  از شهرستان های استان زنجان به شمار می رود،  بسیار دیدنی و لذت بخش  است. این  شهرستان دارنده بهترین نقاط گردشگری می باشد که بازدید از آن ها خالی  ا از لطف نیست. در ادامه به بهتربن جاذبه های گردشگری ابهر و سلطانیه می پردازیم تا اشنایی  کاملی  نسبت به آن ها پیدا کنید.

گردشگری در ابهر: باغ های انگور :

از جاذبه های طبیعی این شهرستان، باغ های فراوان انگور است به طوری که ابهر را به عنوان شهر انگور می شناسند چرا که هشت هزار هکتار باغ انگور دارد. روستای در سجین به عنوان روستای گردشگری شهرستان میزبان هم شاخته شده است.. رسمی قدیمی در ابهر وجود دارد که اگر شما در فصل انگور  وارد باغی شوید و بخواهید انگور بخورید ممانعتی از سوی  صاحب باغ نخواهد بود و شما می توانید هر چه می خواهید به رایگان انگور بخورید. اما نمی توانید انگور بچینید و با خودتان ببرید.

 ابشار گله خانه:

مسیر دسترسی به ابشار گله خانه(کوله خانه) از میان باغات پربار و درختان سرسبز منطقه می گذرد. که در میان درختان،  بلد سپیدار و گردو جلوه خاصی دارند. تقریبا یک کیلومتر مانده به روستای مرشون، یک راه انحرافی خاکی در کنار جاده است که به روستا و ابشار گله خانه منتهی می شود. در کنار روستا، رودخانه کوچکی جاری است که با حرکت در امتداد رودخانه به سمت پایین به ابشار آن خواهید رسید. آب این ابشار حتی در تابستان هم بسیار خنک است.

حمام سالار:

حمام سالار بنایی است متعلق به دوره قاجار که در جوار گنبد معروف الجایتو در سلطانیه واقع شده است. این بنا شبیه به تمامی حمام های ایرانی کاملا در زیرزمین ساخته شده است و شامل تمامی عناصر تشکیل دهنده حمام ایرانی از قبیل گرمخانه، میاندر، سربینه، تون و خزینه است. امروزه از این بنا به عنوان سفره خانه  و چایخانه سنتی هم استفاده می شود.

چشمه آلی بلاغی( علی بلاغی)

این چشمه که در هر ثانیه بیشتر از ۱۰ لیتر ابدهی دارد، دارای ویژگی های تاریخی و مذهبی بوده و مردم در مناسبت های مختلف جهت برآورده شدن راز و نیازهای خود در آن حضور پیدا می کنند.