تاثیرات گردشگری

تاثیرات گردشگری : تاثیر مثبت و منفی گردشگری

تاثیرات گردشگری که به دنبال آن به وجود می اید بسیار متعدد است. سفر و گردشگری یکی از بزرگترین صنایع درامد زایی جهان است. گردشگری  رشد اقتصادی یک  منطقه را افزایش می دهد و در عین حال پتانسیل بالایی را برای حمایت و ایجاد شغل  در خود دارد.. اما همان طور که گفته شد با خود تاثیراتی را به همراه دارد که مثبت و منفی بودن ان را بررسی خواهیم کرد.

تاثیرات گردشگری: تأثیرات مثبت اقتصادی گردشگری

در میان اثرات مثبتی که گردشگری از خود بر جا می گذارد،  ایجاد زمینه شغلی می باشد که در بین دیگر تاثیرات، رنگ و لعاب بیشتری را از خود نشان می دهد. طبق اخرین اماری که در سال ۲۰۱۷ انجام شد این صنعت یکی از ده شغل مهم جهانی است که تاثیر بسزایی بر روی اقتصاد هر کشور و منطقه ای از خود بر جا می گذارد.

تاثیرات منفی اقتصادی گردشگری

رویدادهای غیر منتظره و غیر قابل پیش بینی مانند تروریسم، تحولات سیاسی، شرایط آب و هوایی تاثیر گذار و بلایای طبیعی می توانند به یک ناحیه آسیب برسانند و تاثیرات  منفی بر گردشگری ورودی در دوره های قابل توجهی داشته باشند که همه این موارد نیازمند مدت زمان طولانی جهت بهبودی و پیشرفت دارند.

تاثیرات مثبت زیست محیطی گردشگری

آموزش در مورد دلایل گردشگری و توجه ویژه به مکان های گردشگری و تفرجگاه ها همگی نیازمند مسئولیت و برنامه ریزی هستند. همچنین می توانیم به طبیعت احترام بگذاریم و تاثیرات بد و منفی حاصل از بازدبد ها که ممکن است از خود بر جای بگذارند کم کنیم، تا سرمایه های کشور به خوبی حفظ و محفوظ بمانند .

تاثیرات منفی محیط زیست گردشگری

بسیار از  گردشگران و بازدید های غیر اصولی آن ها می توانند تاثیر منفی بر کیفیت محیط زیست داشته باشند. به عنوان مثال در روستای پاتاگونیا، شیلی، شهر بارسلونا و اسپانیا گردشگران بیشتری از جمعیت نرمال در آن جا  مستقر هستند و یا در ایلات متحده امریکا در سال ۲۰۱۶ ، ۱۰ پارک برتر این ایالات بیش از ۴۴ میلیون بازید کننده داشته است. که همه این عوامل در صورت عدم رعایت می توانند خطر جدی برای محیط زیست طبیعی باشند.

  اثرات  مثبت اجتماعی گردشگری

گردشگری مدتهاست که توسط رهبران جهان به عنوان یک  حامی صلح و امنیت شناخته شده است. در قرن بیست و یکم، گردشگری به طور گسترده ای با توسعه همراه بوده است و تعداد زیادی از مقصد های جدید را به خود جذب  کرده که از این رو شغل های جدیدی را با خود به ارمغان اورده است.

گردشگری می تواند غرور مدنی را با تشویق و به اشتراک گذاری آداب و رسوم محلی، غذا ها ، سنت ها و جشنواره ها ایجاد کند. تبادل  فرهنگی میان میزبان ها و مهمانها به سمت پیشرفت و درک بهتر فرهنگی  صورت می گیرد. اپراتورهای گردشگری  بر روند  تجربه ای سفر تمرکز کرده و تجربه های معتبر و همه جانبه ای را برای مهمانان خود ارائه می دهند.