الفبا: در توافق جدید چین و سودان جنوبی روزانه ۳۰۰۰ بشکه نفت به چین صادر می شود.

 

به گزارش الفبا و به نقل از ایسنا، چین در قبال منابع نفت دریافتی به صورت تهاتری در توسعه زیر ساخت های سودان جنوبی کمک می کند.

مایکل ماکوی لوئث، وزیر اطلاعات سودان جنوبی روز جمعه به خبرنگاران اعلام کرد این کشور ۳۰ هزار بشکه در روز نفت برای بانک صادرات واردات چین فراهم خواهد کرد و این وام دهنده بزرگترین پروژه زیربنایی سودان جنوبی را تأمین مالی خواهد کرد. این میزان نفت تقریباً ۳ برابر ۱۰ هزار بشکه در روز است که سودان جنوبی در فوریه به چین صادر کرده بود. این کشور که روزانه حدود ۱۷۰ هزار بشکه نفت تولید می‌کند، در سال ۲۰۱۱ پس از سال‌ها جنگ داخلی از سودان جدا شد و استقلال یافت. چین در این جنگ یکی از کشورهایی بود که اسلحه و تأمین مالی برای سودان فراهم می‌کرد.
از زمانی که سودان جنوبی استقلال یافت، همچنان درگیر جنگ داخلی بود و با وجود امضای یک پیمان صلح در سال ۲۰۱۸، وضعیت این کشور ثبات نیافته است. اگرچه عمده ظرفیت تولید نفت در این دو کشور، در سودان جنوبی قرار دارد اما این کشور محصور در خشکی بوده و به خطوط لوله صادرات و بندر سودان وابسته است.
بر اساس گزارش اویل پرایس، اداره اطلاعات انرژی آمریکا اخیراً اعلام کرده ناآرامی داخلی، اختلاف نظر درباره تقسیم درآمد نفتی و اختلافات مرزی تولید نفت و سرمایه گذاری در هر دو کشور را محدود کرده است. اختلالات در تولید نفت، اختلافات بر سر تقسیم درآمد نفتی و قیمت پایین‌تر نفت تأثیر منفی روی اقتصاد هر دو کشور گذاشته است.
طبق گزارش شرکت BP، سودان و سودان جنوبی تا اول ژانویه سال ۲۰۱۷ به ترتیب ۱.۵ میلیارد بشکه و ۳.۵ میلیارد بشکه ذخایر قطعی نفت داشتند.