الفبا: بعد از آنکه اتریش میزبانی کانال مالی ایران و اروپا را نپذیرفت، فشار کشورهای قدرتمند اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس برای پذیرش این میزبانی از سوی کشور لوگزانبورک دنبال می شود.

به گزارش الفبا و به نقل از رویترز، مشکلات پیش روی اتحادیه اروپا برای راه اندازی کانالی ویژه به منظور تسهیل مبادلات مالی اروپا با ایران با تهدید برایان هوک نماینده دولت آمریکا در امور ایران وارد مرحله تازه ای شده است.

رویترز در گزارش خود به ترس کشورهای اروپایی از اقدامات تنبیهی آمریکا در صورت میزبانی اجرای طرح کانال مالی اشاره کرده است که علی رغم تلاش اروپا تا کنون ناکام مانده است.

اقدامات یکسویه واشنگتن در قبال متحدین اروپایی و برخی کشورهای نزدیک از سوی کارشناسان سیاسی تلاش برای تداوم جهانی یک قطبی است، این در حالی است که تهدیدهای مکرر آمریکا همزمان با روی کار آمدن ترامپ باعث اتحاد نزدیک کشورهای اروپایی نظیر آلمان، فرانسه و حتی انگلیس شده است؛ به گونه ای که استقبال فرانسه و آلمان از پیشنهاد ترکیه برای تشکیل یک ارتش متحد اروپایی تعبیری از مقابله با سیاست های یک جانبه خواهی ترامپ است.

افزون بر آن، همت دولت های اروپایی طی ماه های پیش از فرا رسیدن دور دوم تحریم های آمریکا علیه ایران از طریق ایجاد یک کانال مالی با تعامل بانک های مرکزی کشورهای یاد شده، تصویری دیگر از شکل گیری یک جبهه ضد آمریکایی در جهان است.

علاوه بر این زمزمه گسترش تبادلات پولی بدون دلار با اضافه شدن کشورهای چین، روسیه، ترکیه به کشورهای متحد اروپایی موجب نگرانی فرهیختگان سیاسی و اقتصادی ایالت متحده شده است.

به نظر می رسد تلاش های برایان هوک در کارگروه ویژه امور ایران در راستای سیاست هایی باشد که دیر یا زود منتهی به شکل گیری اتحاد بزرگی علیه آمریکاست.