الفبا: فقدان قانون تضمین امنیت حقوق مالکیت، خواه ناخواه مشکلاتی همچون چالش‌های مالک و مستأجر را به همراه دارد و بخشی از شکایت‌های دستگاه‌های قضائی مربوط به دعاوی همین حوزه است که باایجاد بیمه ودیعه مستاجر می توان به راهکاری برای رفع این چالش امیدوار بود.

 

تحلیلی بر بیمه ودیعه مستأجر می تواند در معرفی آن برای انبوه مالکان و مستاجران موثر باشدو زمینه را برای ورود شرکت های بیمه در تولید بیمه نامه های جدید و مورد نیاز جامعه فراهم آورد.
اطلاعات به دست آمده از آخرین شماره نشریه آرامش متعلق به بیمه کوثر حاکی از آن است که این بیمه نامه ، بیمه‌نامه‌ای است که مورد بیمه آن مبلغ ودیعه مستأجران است و مبنای محاسبه نرخ‌ آن برای اجاره واحدهای مسکونی با تقسیم عدد ۸۸/۲ بر عدد ۱۰۰۰ و برای واحدهای تجاری نیز از حاصل تقسیم ۰۵/۳ بر ۱۰۰۰ محاسبه می‌شود.
در این بیمه نامه تعهدات بیمه‌گر پس از اتمام قرارداد اجاره آغاز می‌شود و بیمه‌گذار حداکثر یک ماه پس از اتمام قرارداد اجاره؛ فرصت دارد تا برای ادعای خسارت به بیمه‌گر مراجعه کند.
بر این اساس در صورت بروز اختلاف میان طرفین ۸۰ درصد ودیعه مسکن به مستأجر پرداخت می‌شود و ۲۰ درصد بقیه نیز در زمان اخذ پول از موجر به مستاجر پرداخت خواهد شد.
البته در صورت مراجعه مستأجر به مراجعه ذی‌صلاح بلافاصله پس از صدور شورای حل اختلاف که ۲ ماه به طور می انجامند مبلغ ودیعه به مستاجر پرداخت خواهد شد.
محمد قلی یوسفی استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در گفت‌و‌گو با نشریه آرامش پیشنهاد کرده است تا علاوه بر پوشش بیمه ودیعه مستأجر بیمه‌نامه‌ای هم برای دفاع از حقوق مالکان ارائه شود.
وی از ابتکار عمل یک شرکت بیمه برای حل مشکلات میان مالک و مستاجر استقبال می‌کند و در پی پاسخ برای این سوال است که شرکت بیمه چند درصد از این سپرده را و به چه شکلی می‌خواهد به عنوان حق بیمه دریافت کند و می‌افزاید: این از جمله نکاتی است که می‌تواند در جذب بیمه‌گذاران تاثیر بگذارد. در عین حال باید هم مبلغ ودیعه و هم مبلغ اجاره را پوشش دهد.
وی ابداع خدمات بیمه‌ای برای مردم را یک بخش ابتکاری و خلاقانه می‌داند که بیمه‌ها از آن کم بهره‌اند.
اما پیام درگاهی مدیر بیمه‌های مسئولیت شرکت بیمه کوثر می‌گوید دو سال قبل به دلیل بررسی‌هایی که در زمینه نیازهای شمار قابل توجه مستأجران و موجران در معاملات مربوط به اجاره ملک داشتیم ایجاد این بیمه‌نامه‌ مطرح شد.
وی میگوید: موضوع ریسک بازگشت ودیعه برای مستاجران مطرح بود لذا مطابق پیش بینی حق‌بیمه‌نامه‌های مربوطه را مستأجران پرداخت می‌کنند و خسارت را نیز آنان دریافت خواهند کرد. به گفته او برای تصویب این بیمه‌نامه با سخت‌گیری‌های خاصی مواجه شدند اما در نهایت بیمه مرکزی مجوز انحصاری این طرح را به بیمه کوثر اعطا نمود.
وی در مورد منابعی که از این طریق میتواند وارد چرخه صنعت شود می گوید: به نظر ما فروش این بیمه‌نامه با حضور ۵/۲ میلیون مستأجر می‌تواند در پورتفوی صنعت بیمه موثر باشد و انتظار داریم که استقبال از این طرح هم‌اکنون برای همه سرپرستی‌های بیمه کوثر در سراسر کشور قابل اجرا است استمرار پیدا کند.
درگاهی در زمینه نحوه همکاری مشاوران املاک در اجرای این طرح نیزمی گوید: پس از امضای قرارداد اجاره و ارسال کد رهگیری در سامانه املاک‌داران این پوشش بیمه‌ای به مستأجر معرفی می‌شود و از وی در مورد برخورداری از این بیمه‌نامه پرسش خواهد شد. طبیعتاً در صورت رضایت مستاجر این بیمه‌نامه‌ برای او پس از دریافت مدارک مربوطه توسط مشاور املاک صادر خواهد شد.