الفبا: حسین بردبار؛ دبیر کارگروه بیمه آتش سوزی سندیکای بیمه گران در نشست دبیران کارگروه های تخصصی این سندیکا در پاسخ به الفبا از تخصیص ۲۰۰ میلیارد تومان خسارت شرکتهای بیمه گر به زلزله زدگان کرمانشاه خبرداد. 

به گزارش الفبا، نشست دبیران کارگروه های تخصصی سندیکای بیمه گران ایران امروز با حضور علی اصغر عنایت، دبیر کارگروه بیمه های اتومبیل، سیدمجتبی عطری ، دبیر کارگروه بیمه درمان، پوریا نجم آبادی، دبیر کارگوه بیمه های مسئولیت، علیرضا مقرب، دبیر کارگروه بیمه آتش سوزی، احمد سربخشیان، دبیرکارگروه توسعه بیمه های زندگی، محمد باباکردی، دبیرکارگروه مهندسی ، بهمن سوری، دبیر کارگروه شبکه فروش، محسن قره خانی، دبیر کارگروه بیمه اتکایی ، غلامرضا سرلک، دبیر کارگروه بیمه باربری، بهروز میرزایی، دبیر کارگروه روابط عمومی و جمعی از فعالان صنعت بیمه و اصحاب رسانه برگزار شد. علیرضا مقرب، دبیر کارگروه بیمه آتش سوزی دراین نشست در پاسخ به پرسش سردبیر الفبا مبنی بر اقداماتی که این کارگروه درخصوص کمک به آسیب دیدگان زلزله اخیر کرمانشاه انجام گرفته است، گفت:در زلزله بیش از ۷ ریشتری آبانماه سال گذشته کرمانشاه بالغ بر ۱۰۲ هزار منزل مسکونی آسیب دیده یا تخریب شدند که این موضوع تعهداتی را برای بیمه گران ایجاد کرد.

وی با بیان این که اغلب بیمه نامه هایی که در مناطق زلزله زده به اجرا گذاشته شده است، در قالب بیمه نامه های گروهی بوده است که سازمانهایی نظیر بنیاد مسکن متولی اولیه آنها بوده اند، افزود: تا الان صنعت بیمه بالغ بر ۲۰۰میلیارد تومان خسارت به واحدهای آسیب دیده یا تخریب شده ،داده است ولی هنوز پروند هایی هست که خسارتشان را دریافت نکرده اند.

وی  افزود: پیش بینی می شود این رقم به ۲۵۰ میلیارد تومان برسد چون هنوز پرونده هایی باز است و خسارت همچنان به کسانی که واحدهای مسکونی شان آسیب دیده است، پرداخت می شود. مقرب با بیان این که به نظر می رسد صنعت بیمه نمره قابل قبولی در آزمون زلزله کرمانشاه گرفته باشد، ادامه داد: صنعت بیمه درپرداخت خسارت در زلزله کوه بنان کرمان و سی سخت در استان کهلویه و بویر احمد و چند مورد سیلهایی که در مناطق مختلف کشور اتفاق افتاد نیز حضور داشته است.
رفتن بیمه های اتکایی خبر خوبی نیست

محسن قره خانی، دبیر کارگروه بیمه اتکایی نیز دراین نشست با اشاره به ترک کردن کشورمان توسط تعدادی از شرکتهای بیمه گر اتکایی به دلیل تحریم های اخیر ترامپ گفت: این موضوع متاسفانه خبر خوبی نیست و موضوع بیمه اتکایی با مباحثی که می توان آن را در داخل بومی سازی کرد، تفاوت دارد.بیمه اتکایی به معنی پوشش جهانی ریسک است و به صلاح است که ریسک را بین کشورهای متخلف خرد کنیم.

وی با اشاره به این که به دلیل شرایط تحریم و مسایل بانکی ناشی از آن بیمه های خارجی نمی توانند کار کنند و ما نمی توانیم حق بیمه هایمان را پرداخت کنیم، ادامه داد: در چنین شرایطی بهترین کار این است که از ظرفیت شرکتهای بیمه داخلی استفاده کنیم. در دنیا ۳۰ درصد از بیمه های اتکایی توسط شرکتهای بیمه به صورت مستقیم انجام می گیرد و ما هم می توانیم این درصد را افزایش دهیم.