الفبا: مدیرکل نظارت بر بیمه‌های زندگی بیمه مرکزی جداسازی حساب‌های زندگی از غیرزندگی و تدوین استراتژی‌ پویا برای سرمایه‌گذاری از محل منابع ذخایر ریاضی را برای شرکت‌های بیمه امری حیاتی دانست.

به گزارش الفبا ، مجید تقی‌لو پس از ارایه سخنرانی خود در پنل جانبی همایش کیش اینوکس ۲۰۱۸ در گفتگو با الفبا در چکیده سخنرانی خود به بررسی وضعیت ذخایر ریاضی و بررسی سهم تعهدات بیمه مرکزی و صنعت بیمه پرداخت.
وی ابتدا به اهمیت جداسازی حساب‌های بیمه زندگی از غیرزندگی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر اغلب شرکت‌های بیمه به صورت شکلی و ظاهری حساب‌ها را تفکیک کرده‌اند .در حالی که با توجه به اینکه تعهدات بیمه‌های زندگی بلند مدت است، منابع مربوط به بیمه‌‌های زندگی باید به‌گونه‌ای هوشمندانه و دقیق سرمایه‌گذاری و نگهداری شوند که هم تعهدات سود فنی را پوشش دهند و هم زمانی که بیمه‌گذار درخواست بازخرید دارد، شرکت بیمه توان پرداخت ارزش بازخرید را داشته باشد.
وی افزود: دارایی مردم نزد شرکت‌ها در بخش بیمه‌های زندگی دارای ماهیتی بلندمدت است و ایفای تعهدات آن می‌طلبد تا سرمایه‌گذاری‌ها و عملیات بیمه‌گری در قالب حساب‌های مجزا و یا ایجاد و تأسیس شرکت‌های بیمه تخصصی صورت گیرد.
مدیرکل نظارت بر بیمه‌های زندگی بیمه مرکزی در پاسخ به سوال خبرنگاری الفبا پیرامون نتایج ارزیابی از وضعیت شرکت‌ها گفت: تفکیک حساب‌‌های بیمه زندگی ازغیرزندگی باید از حالت شکلی خارج شود. وی افزود:خوشبختانه در حال حاضر ۵ شرکت در ایران فعالیت می‌کنند که سهم بیمه‌های زندگی آنها چشمگیر هست و لازم است تخصصی شوند یا اینکه یک شرکت مستقل تخصصی به بیمه زندگی ایجاد کنند.
تقی‌لو در توضیح پیرامون ضرورت تدوین استراتژی پویا در بخش بیمه های زندگی نیز گفت: عملاً شرکت‌های بیمه باید با توجه به ماهیت قراردادهای بیمه‌های عمر و ماهیت تعهدی که ایجاد می‌کنند، استراتژی‌ و راهبرد سرمایه‌گذاری خود را تدوین کنند ،زیرا منابعی که به صورت مدت‌دار نزد شرکت‌هاست با منابع کوتاه‌مدت، راهبردهای متفاوتی را می‌طلبد.