الفبا: رئیس کل بانک مرکزی، اظهار داشت در شرایط کنونی بازار اسکناس ارز، بازاری غیرمتشکل است و نرخ‌ها در خیابان و کوچه پس کوچه‌ها شکل می گیرد در حالی که ما نیاز به بازار متشکل داریم تا به تدریج فاصله بین نرخ‌های مختلف کم کنیم.

 

به گزارش الفبا، وی ادامه داد: اکنون در حال بررسی این ایده هستیم تا بتوان آن را عملیاتی کرد. ایجاد این بازار، فرصتی است برای کسانی که می‌خواهند ارز خود به شکل اسکناس از طریق صرافی ها بفروشند و بعد از آن حتی می توان حواله را در این بازار مشارکت داد.

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه افزود: در حقیقت این کار به پلت فرمی تبدیل می‌شود که بعدها سامانه نیما از آن استفاده کند؛ همه هدف ما این است که بازار ارز متشکل شود.

وی درباره آینده بازار ارز و سکه تصریح کرد: من پیش‌بینی کننده نیستم، بلکه بازار تعیین کننده است؛ بارها گفته‌ایم که بازار ارز و سکه بازار خوبی برای سرمایه گذاری نیست و ریسک آن بالاست.

همتی با اعلام اینکه بازار به سمت تعادل حرکت می کند و وضعیت خوبی دارد، افزود: بر بازار کنترل داریم و خوشبختانه فشارهای دشمن برای اخلال در بازار ارز موثر واقع نشد و توانستیم کشور را هدایت کنیم. دولت و بانک مرکزی بر بازار مسلط هستند و در آینده وضعمان خیلی بهتر می‌شود.

وی درباره فروش نفت ایران تصریح کرد: در ابتدا باید گفت که ذخایر کافی ارزی در اختیار داریم و مشکلی بابت تامین آن نداریم؛ ضمن آنکه با فروش نفت به این شکل، می توان بخشی از کالاهای مورد نیاز را از همین کشورها تامین کرد که البته اکنون نیز از همین روش استفاده می کنیم.

همتی با یادآوری اینکه ایران با چین، جمهوری کره، هند و عراق مراودات تجاری زیادی دارد، اظهار داشت: اینگونه مراودات و صادرات نفت می تواند سبب واردات کالا از این کشورها شود.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: هر چند ذخایر کافی داریم اما تبلیغ آن را نمی‌کنیم زیرا ضرورتی نمی‌بینیم که در این باره صحبت کنیم؛ وقتی طرف مقابل با قدرت آمده که کشور را دچار مشکل کند، اطلاعات نمی‌دهیم. بانک مرکزی علاوه بر ذخایر اسکناس ارز، از ذخایر مناسبی در بانک‌های خارجی نیز برخوردار است و از این رو دشمن در رسیدن به اهداف خود علیه ملت ایران موفق نمی‌شود.