الفبا: اجرای قانون جدید بیمه نامه شخص ثالث و تمرکز آن بر “راننده” به جای خودرو اگرچه هنوز سوالاتی را در ذهن باقی گذارده است اما مردم به تدریج با رفع ابهامات از سوی بیمه مرکزی از جزییات آن آگاه تر شده اند.

 

به گزارش الفبا به نقل از ایسنا تا پایان سال آینده بر اساس کلیات قانون جدید بیمه نامه شخص ثالث، “راننده” و میزان ریسک او محور محاسبات حق بیمه خواهد بود و این موضوع نشان می دهد که بیمه نامه ها به جای خودرو برای مالکان آن صادر می شود. اما این موضوع به معنای صدور بیمه نامه برای تک تک افراد خانواده نیست و تمام اعضای خانواده می توانند از یک بیمه نامه صادره استفاده کنند.
بر اساس اظهارات رییس کل بیمه مرکزی اگرچه یک نفر با یک بیمه نامه است اما هیچ محدودیتی برای تعداد افرادی که می توانند از بیمه نامه های صادر شده برای یک راننده استفاده کنند وجود ندارد و فقط یک بیمه نامه صادر می شود.
وی می افزاید: بیمه نامه شخص ثالث بر اساس ویژگی مالک خودرو صادر می شود و افراد دیگری که از آن خودرو استفاده می کنند نیز نامشان بدون دریافت هزینه به این بیمه نامه اضافه می شود. با این وجود نحوه رانندگی فرد یا افرادی که از خودرو استفاده می کنند بر عهده نیروی انتظامی است.
آنچه که روشن است طرح جدید به منظور کاهش زیان دهی صنعت بیمه، عملکرد راننده یا رانندگان وسیله نقلیه در تعیین نرخ حق بیمه اثر دارد و مطابق ماده ۱۸ قانون جدید بیمه نامه شخص ثالث، رانندگانی که خسارتی از بیمه دریافت نکرده باشند مشمول تخفیف در حق بیمه می شوند و این تخفیف در سال های آینده در صورت نداشتن خسارت تا ۷۰درصد افزایش می یابد.
باتوجه به تصویب قانون در سال ۹۵، زمان ارزیابی حق بیمه مطابق قانون جدید قاعدتا از زمان ابلاغ قانون خواهد بود اما بیمه مرکزی با همکاری نماینده نیروی انتظامی آیین نامه ای را به دولت پیشنهاد کرده است که به موجب آن دارندگان گواهینامه طی دوره ی رانندگی ایمن و کم خطر مشمول ۱۰ درصد تخفیف در حق بیمه خواهند شد.