الفبا-حسین بردبار: وزیر اقتصاد از تهیه پیش نویس لایحه مالیات بر عایدی سرمایه با کمک دانشگاهیان و افراد باتجربه و ارسال آن درنیمه اول امسال به دولت خبرداد و گفت:لایحه مالیات بر فعالیت‌های اختلال زا نیز هفته آینده به دولت ارسال می شود.

به گزارش الفبا، فرهاد دژپسند امروز درنشستی خبری درمحل این وزارتخانه در پاسخ به پرسش خبرنگار ما مبنی بر این که آیا موضوع اخذ مالیات بر عایدی سرمایه و مصادیق آن مثل مالیات بر سودسپرده های کلان بانکی و معاملات تعداد بالای سکه و ارز در این دولت عملیاتی می شود؛ گفت:پیش نویس اولیه لایحه مالیات بر عایدی سرمایه با حضور صاحب نظران دانشگاهی و افراد باتجربه در وزارت اقتصاد بررسی شده است و درآستانه نهایی شدن است، اما مالیات بر فعالیتهای اختلال زا نیز نهایی است و درمرحله ویراستاری است.
وزیر اقتصاد درپاسخ به این پرسش که چرا علاوه بر کسانی که سکه پیش خرید کرده اند، کسانی که در صرافی ها و اطراف بازار ارز و سبزه میدان معاملات صدتایی سکه انجام می دهند نیز مشمول مالیات نمی شوند،افزود:کسانی که پیش خرید کرده اند به موجب قانون مالیات می پردازند ولی برای کسانی که درصرافی ها معامله می کنند ما این گونه مالیات را از طریق رسیدگی به تراکنش های بانکی بررسی می کنیم ، کسانی که در بازار سکه از سودهای کلان برخوردارند خودشان باید پیش قدم شوند و ادای تکلیف کنند. دژپسند درخصوص اخذ مالیات از سود سپرده های بانکی نیز گفت: من می خواهم از عناوینی که درعایدی سرمایه وجود دارد، پرهیز کنم چون این لایحه یک مسیر طولانی را طی می کند ولی نیابد چیزی که به منصه ظهور نهایی نرسیده است را زودتر اعلام کنیم و عده ای نگران شوند. وی با این حال با قبول این که این نوع مالیات دربرخی از کشورها اعمال می شود،گفت که سود برسپرده خودش جزو سرمایه حساب نمی شود.
وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه سال ۹۷ درآمدهای غیرنفتی با کمترین تغییر ادامه یافت، گفت: سه ماهه اول سال ۹۸ صادرات غیرنفتی روند قابل قبولی داشت شاید روند مطلوب خیلی سخت باشد اما در شرایط کنونی قابل قبول است که از نظر وزنی و ارزش رشد مثبت دارد.
وی افزود: ما نمی خواهیم در وصول مالیات مبادی و پایه های فعالیتهای اقتصادی دچار خسران و نقصان شود. وی ادامه داد: درآمدهای مالیاتی در سه ماهه امسال ۲۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است و به رقم ۲۴ هزار میلیارد تومان رسیده است که البته با احتساب مالیات های مستقیم و کالا و خدمات است.
رشد مثبت صادرات غیرنفتی کشور
دژپسند با اشاره به شرایط جنگ اقتصادی و مواجهه با تحریم های ظالمانه با بیان اینکه سال ۹۷ درآمدهای غیرنفتی با کمترین تغییر ادامه یافت، گفت: سه ماهه اول سال ۹۸ صادرات غیرنفتی روند قابل قبولی داشت و در شرایط کنونی قابل قبول است که از نظر وزنی و ارزش رشد مثبت دارد. همچنین درآمدهای مالیاتی نیز همین گونه است. در بحث سرمایه گذاری خارجی نیز سال گذشته ۱٫۷ میلیارد دلار را داشتیم که نگران کننده بود و با تلاش مسئولان شرایط بهبود پیدا کرد و در سه تا چهار ماه آخر سال به ۳٫۵ تا ۴ میلیارد دلار رسید.
دژپسند در پاسخ به اینکه چرا علی‌رغم دستور رئیس‌جمهور مبنی بر کاهش رسوب کالا در گمرکات ۸۵ هزار کانتینر کالای تولید شده طبق آخرین گزارش افزایش یافته است تصریح کرد: موجودی کالا با رسوب متفاوت است قبل از ورود کالا به گمرک موجودی محسوب می‌شود و گمرک نسبت به آن ماموریتی ندارد.
چیزی درباره افزایش قیمت حاملهای انرژی ندیده ام
وزیر اقتصاد درپاسخ به پرسشی درباره احتمال گرانی حاملهای انرژی در مرداد ماه جاری گفت که درهیچ جلسه ای نشنیده ام که تصمیمی یا نقطه نظری دراین خصوص اعمال شده باشد.
وی در پاسخ به سوالی درمورد حذف ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی نیزگفت: سخنگوی دولت در رابطه با کالای اساسی صحبت کرد و جمع‌بندی نشد که دولت تا آخر سال نرخ ارز کالاهای اساسی را تغییر ندهد.
ارسال پیش نویس پیمان پولی با ۷ کشور
وزیر امور اقتصادی و دارایی در مورد پیمان‌های پولی دوجانبه با کشورها در شرایط تحریمی عنوان کرد: پیش‌نویس اولیه قراردادهای پولی و مالی دوجانبه با حدود ۷ کشور برای آنها فرستاده شده و رئیس جمهور نیز در جریان هستند. با جدیت این موضوع را پیگیری می‌کنیم با کشورهایی که کمیسیون‌های مشترک داریم بازخوردهای مثبتی گرفته شده اما اجازه بدهید به دلایل شرایط موجود اطلاع رسانی در این زمینه صورت نگیرد و شما نیز همراهی کنید.
وی در مورد سازمان خصوصی سازی و شرایط خصوصی سازی نیز گفت: بارها تاکید کرده‌ام که روشها و مدلهای واگذاری و قیمت‌گذاری و باعث دیگر بازنگری شده و بنای ما این نیست که از قوانین عدولی داشته باشیم. در مورد بازنشستگی رئیس سازمان خصوصی‌سازی اختلاف نظر میان برخی دستگاه‌های نظارتی وجود دارد که در حال بررسی است.
دژپسند درباره قیمت ارز گفت: در مدل هایی که برای تعیین قیمت ارز مطرح شده در هیچ کدام از مدل ها به قیمت بالای ۱۰ هزار تومان اشاره نشده است و عمده مدلهای اقتصادی قیمت زیر ۸ هزار تومان را برای اقتصاد ایران پیش بینی کرده است .
وی افزود: به گفته اقتصاددان ها اگر به شرایط نرمال اقتصادی برگردیم حتما قیمت ارز به زیر ۸ هزار تومان خواهد رسید.
وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه گفت: بررسی ها نشان می دهد با راه اندازی بازار متشکل ارزی شاهد تاثیر مثبت ارز در بازار خواهیم بود.