الفبا: مدیر کل کنسولی جمهوری اسلامی ایران و معاون وزیر امور خارجه گرجستان در پایان مذاکرات مشترک در تفلیس، در مورد تداوم توافقنامه لغو روادید بین دو کشور به توافق رسیدند.

 

به گزارش الفبا، سفارت ایران در تفلیس اعلام کرد که این توافق در جریان سفر هیات کنسولی جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی «علی اصغر محمدی» مدیر کل کنسولی وزارت امور خارجه و ملاقات با «الکساندر خوتیسیاشویلی» معاون وزارت خارجه گرجستان، بدست آمد.

طرفین در این ملاقات در مورد روابط کنسولی و تحولات اخیر بحث و تبادل نظر کردند و بر اهمیت مناسبات دوستانه و تداوم توافقنامه موجود در خصوص لغو روادید بین دو کشور تاکید کردند.

مقامات دو کشور ایران و گرجستان همچنین برای پیشبرد مناسبات کنسولی در محورهای ذیل توافق کردند:

– بمنظور جلوگیری از برداشت نادرست مفاد توافقنامه لغو رژیم روادید و هرگونه سوء تفاهم ناشی از آن، طرفین نسبت به آماده سازی و انتشار اطلاعات و توصیه های سفر اقدام خواهند کرد.

– اقدامات لازم برای ساماندهی مفاد توافقنامه لغو رژیم روادید و اجرای موثر آن ادامه خواهد یافت.

– چهارمین کمسیون مشترک کنسولی دو کشور در بهمن ماه ۱۳۹۷ مصادف با فوریه ۲۰۱۹ برگزار خواهد شد.

– در راستای صیانت و حمایت از روابط دو کشور و حقوق شهروندان و همچنین مقابله با انواع جرائم و تخلفات، همکاری های نزدیک پلیسی دو کشور در سطوح مختلف مورد تاکید قرار گرفت.

با وجود اینکه شهروندان ایرانی برای سفر به گرجستان نیازی به اخذ روادید ندارند ، اما در چند ماه اخیر شماری از ایرانیان بدون دلیل از ورود به گرجستان منع شده اند .

وزارت کشور گرجستان به تازگی اعلام کرد که محدودیت ورود به این کشور فقط شامل ایرانیان نبوده و این کشور در ماه نوامبر مانع ورود یک هزار و ۱۵۱ شهروند خارجی از جمله ۴۳۴ نفر ایرانی به این کشور شده است .

برگرداندن شهروندان ایرانی از مرزهای هوایی و زمینی گرجستان ، اعتراض وزارت خارجه کشورمان را به دنبال داشت .

نشست امروز مقامات دو کشور برای برطرف کردن مشکلات پیش آمده در زمینه ورود شهروندان ایرانی به گرجستان تشکیل شده است.

گرجستان و ایران در ماه می سال ۱۹۹۲ میلادی روابط دیپلماتیک برقرار کردند . در سال ۲۰۱۱ میلادی میان دو کشور رژیم بدون روادید به کار گرفته شد .

دولت گرجستان در سال ۲۰۱۳ میلادی تصمیم به توقف موقت رژیم بدون روادید با ایران گرفت که موجب انتقاد شدید نیروهای مخالف دولت و جامعه این کشور شد و بر اثر آن دولت گرجستان در سال ۲۰۱۶ میلادی در تصمیم خود تجدید نظر کرد و رژیم بدون روادید میان دو کشور از سر گرفته شد .