کشور سوریه

 

الفبا : در سال ۱۳۹۰ پس از ربوده شدن تعدادی از شهروندان ایرانی در کشور سوریه، سفر به این کشور با مصوبه شواری امنیت ملی متوقف شد.

به گزارش الفبا، در سال ۱۳۹۴ پس از آزادسازی بخشهایی از این کشور، وزارت گردشگری سوریه از ایران خواست اعزام زائران را آغاز کند که ایران اجرای این خواسته را به ارائه طرح پیش نویس امنیتی از سوی سوریه منوط کرد.

رئیس وقت سازمان حج و زیارت با امضای تفاهم نامه ای مشترک با وزارت گردشگری سوریه، آمادگی خود را برای امور گردشگری دینی و تبادل زائر میان دو کشور اعلام کرد. در این تفاهم نامه مقرر شده بود ؛ کمیته مشترک میان ایران و سوریه تشکیل شود که این کمیته زمینه هماهنگیهای لازم را برای از سرگیری اعزام زائران ایرانی به سوریه فراهم کند، هرچند که اجرایی نشد.

پیش از بحران در سوریه (در مارس ۲۰۱۱) از ایران کاروانهایی برای زیارت بارگاه حضرت زینب و حضرت رقیه به این کشور میرفتند.

وزیر گردشگری سوریه یک سال بعد به ایران آمد تا اجرا نشدن و تمدید آن تفاهم نامه را پیگیر شود.

«بشر یازجی» در دیداری با مقامات سازمان حج و زیارت ایران گفت : وقتی آمار زائران و گردشگران کشورهای مختلف را در سوریه میبینم، احساس ناراحتی میکنم، چون امروز شاهد حضور زائران ایرانی در میان آنها نیستیم.

از سال ۲۰۱۳ تا کنون با توجه به سفر گردشگران و زائران برخی کشورها به سوریه تا به حال گزارشی نداشته ایم که آسیبی به زائرین و گردشگران خارجی در سوریه وارد شده باشد. از آن زمان تا کنون مقامات کشورمان، به ویژه در سازمان حج و زیارت، بارها درباره از سرگیری رسمی سفر به سوریه اعلام آمادگی کرده اند، با این حال برای حفظ سلامت هم وطنانمان تا اطلاع ثانوی سفر به سوریه غیرقانونی است.