الفبا: عضو شورای هماهنگی شبکه ملی محیط زیست و منابع طبیعی کشور گفت: بر اساس آمار منابع طبیعی و جنگل داری کشور، جنگل شمال در طول ۴۰ سال گذشته از ۳ میلیون و ۶۰۰ به یک میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار رسیده است.

به گزارش الفبا به نقل از ایسنا مسعود مولانا، با اشاره به اینکه وقتی نصف جنگل را از بین بردیم، دیگر باران نعمت نیست و هر بارش تبدیل به سیل می شود، گفت: تغییرات اقلیمی باعث شده تا باران معمولی نداشته باشیم، در گذشته حجم مشخصی از باران در طول ۶ ماه به زمین می‌نشست اما امروزه این حجم از باران در مدت ۶ روز می‌بارد و این امر آسیب‌زا است.

وی خاطرنشان کرد: میزان باران کاهش نیافته است بلکه بارانی که در طول ۶ ماه می‌بارید به دلیل فعالیت‌های انسانی در عرض ۲ هفته می‌بارد و مشکلات بی‌شماری را به وجود می‌آورد.

مولانا گفت: سهم انرژی نو در سبد انرژی کشور زیر ۲ درصد است، در صورتی که برخی از کشورها که خیلی ضعیف تر از ایران و بدون امکانات در این زمینه هستند تا ۳۰ درصد از انرژی‌های نو بهره می‌گیرند.

عضو انجمن دوستداران دماوند کوه مازندران با اشاره به اینکه بیابان های عظیم ما که در آن می توان انرژی خورشیدی را استخراج کرد، یکی از موهبت های الهی و نقاط قوت و اکولوژیک ایران برای تولید انرژی های نو است، افزود: کوهستان های ما برای گرفتن انرژی های بادی بسیار تاثیرگذار هستند.

وی با اشاره به اینکه برخی تصمیم‌گیری‌ها به بهانه‌های مختلف همچون اشتغال مشکلات بی‌شماری به وجود آورده است، خاطرنشان کرد: به طور مثال در اطراف دریاچه ارومیه کشت انگور را به کشت سیب تغییر دادند که آب‌بری آن ۵ برابر بیشتر است و سطح زیر کشت نیز افزایش یافت، به همین دلیل در یک مقطع کوتاه کشاورزان نسبت به این امر احساس رضایت داشتند اما کمتر از ۱۰ سال این دریاچه خشک شد.

مولانا با بیان اینکه در شمال کشور میزان بارش در ۵۰ سال اخیر ۲۰ درصد کاهش پیدا کرد و بر خلاف آن میزان سیل ۵۰ برابر بیشتر شده است، تصریح کرد: باران امروز برای شمال کشور یک مصیبت محسوب می شود چرا که در بالادست ها درختان را تحت عنوان توسعه، مدرسه، صنعت، جاده‌ و ویلاسازی و بسیاری از عنوان های دیگر از بین بردیم و از بین رفتن جنگل به معنی هدایت بهتر سیلاب‌ها و فرسایش خاک است.