الفبا-حسین بردبار:معاون وزیر نیرو و رییس سازمان ساتبا از خرید تضمینی ۲۰ساله برق از نیروگاه های تجدید پذیر به عنوان مشوقی برای توسعه انرژی های پاک و تجدیدپذیر در کشور خبرداد.

به گزارش الفبا ، سید محمد صادق زاده،رییس سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی امروز در نشستی خبری در محل این سازمان در پاسخ به پرسش الفبا درخصوص سازوکارهای جذب مشارکت مردم و بخش خصوصی در سرمایه گذاری برای نیروگاه های تجدید پذیر گفت:ما اساسا کارمان بر اساس مشارکت مردم بوده است و سرمایه گذاری دولتی نکرده ایم و با قیمتهای جذاب خرید تضمینی برق مردم را وارد این عرصه کرده ایم .

وی تاکید کرد:سازوکار ما خرید تضمینی برق تجدید پذیراست، یعنی گفته ایم که سرمایه از خود مردم و خرید تضمینی برق ۲۰ ساله با قیمتهای جذاب و سودآوری بسیار بالا از ما؛ به همین خاطر از مجموع ۲هزار نیروگاه کوچک و ۹۰ نیروگاه بزرگ تجدید پذیر یک نیروگاه را نمی توانید پیدا کنید که با سرمایه گذاری دولتی انجام شده باشد، و همه سرمایه گذاری ها مردمی و بخش خصوصی بوده است.

وی همچنین معطلی احداث برخی از نیروگاه های خورشیدی به خاطر بوروکراسی اداری در بخش آب خبرداد و گفت: یک نمونه در سیستان و بلوچستان داشتیم که کار تقریبا تمام شده بود ولی به خاطر هماهنگی با بخش آب متاسفانه طولانی شد.
سید محمدصادق زاده، در پاسخ به پرسش دیگر الفبا درخصوص اقدامات این سازمان درجهت ایجاد نیروگاه های خورشیدی روی دریاچه و مخازن سدها برای جلوگیری از تبخیر گفت:در برخی از مناطق کشور مثل سیستان و بلوچستان، میزان آب ورودی با میزان تبخیر برابری می کند و ما به دنبال ایجاد مشوقهایی برای احداث نیروگاه های خورشیدی روی سدها و چاه نیمه ها برای کاهش تبخیر آب هستیم.

وی ادامه داد:اگر ما بتوانیم جلوی تبخیر آب را بگیریم ، آب ورودی به سرمایه آبی استان تبدیل می شود. ما قیمتهای جذابی را اعلام کردیم و سرمایه گذاران خیلی علاقه مند هستند به این کار ولی واقعیت این است که هرجا توسعه نیروگاه بخواهد با هماهنگی دو دستگاه انجام شود، مقداری کار کندتر می شود.

به گفته وی موقعی که بخواهند نیروگاه خورشیدی را روی زمین احداث کنند، بایستی با ما هماهنگ کنند ولی موقعی که روی چاه نیمه یا سد بخواهند این نیروگاه ها را نصب کنند، باید با دوجا هماهنگ شود یعنی با بخش آب نیز باید هماهنگ شود، طبیعتا این بوروکراسی دولتی کار را یک مقداری کند می کند. معاون وزیر نیرو افزود:مذاکراتی که با همکارانمان در بخش آب داشتیم ، تقریبا به این نتیجه داریم می رسیم که این مساله نه تنها باعث کندی نشود،بلکه موجب تسریع شود،یعنی مشوقهایی در بخش آب درنظر بگیرند و اعلام کنند که سطح آب روی سد را کاملا در اختیار سرمایه گذار قرار می دهند، علاوه بر آن به عنوان یک مشوق اتصال به شبکه مربوط به نیروگاه ها را نیز تامین کنند، چون سدها قبلا متصل به شبکه شده اند و کسی که سرمایه گذاری می کند، لازم نیست خط انتقالی بکشد که توان تولیدی اش را به شبکه منتقل کند.

وی افزود:الان پروانه های احداث بر روی آب برای نیروگاه های خورشیدی صادر کرده ایم و سرمایه گذارانی اعلام آمادگی کرده اند و طراحی ها انجام شده است،اما کار بعضا به خاطر بوروکراسی به تاخیر افتاده است. ما یک نمونه در سیستان و بلوچستان داشتیم که کار تقریبا تمام شده بود به خاطر هماهنگی با بخش آب متاسفانه طولانی شد که امیدواریم از این به بعد جای خودش را به آن مشوق ها بدهد.