الفبا:مذاکرات بین نمایندگان حزب دموکرات و جمهوری‌خواه آمریکا پیرامون تامین بودجه احداث دیوار مرزی نتیجه‌ای در پی نداشته است و این موضوع ، خطر تعطیلی مجدد دولت آمریکا را در صورت اصرار ترامپ درپی خواهد داشت.

به گزارش الفبا، ترامپ تهدید کرده است که دیوار مرزی را چه با همراهی کنگره و چه بدون آن احداث خواهد کرد.

احداث دیوار مرزی با مکزیک یکی از وعده‌های کلیدی آقای ترامپ در جریان کارزارهای انتخاباتی اش بود.کاخ سفید می‌گوید این دیوار برای جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی و قاچاق مواد مخدر به آمریکا اهمیت بسیار زیادی دارد.

مرز آمریکا-مکزیک حدود سه هزار و ۱۴۵ کیلومتر است که از این میان در حدود هزار کیلومتر آن در نواحی کالیفرنیا، آریزونا، نیومکزیکو و تکزاس در حال حاضر انواع حصار کشیده شده است.

بر اساس مدارکی که اوایل سال ۲۰۱۸ در دسترس شبکه خبری سی‌ان‌ان قرار گرفت، مسئولان به کنگره گفتند که طرح آقای ترامپ به این معناست که باید حدود ۱۳۹۰ کیلومتر دیوار جدید و ۱۸۷۱ کیلومتر دیوار جایگزین در مرز مکزیک ساخته شود که هزینه آن ۳۳ میلیارد دلار خواهد بود.

چرا ترامپ الان درباره دیوار حرف می‌زند؟

جدال کنونی میان رئیس‌جمهوری و کنگره آمریکا بر سر بودجه بیش از پنج میلیارد دلاری برای احداث این دیوار است.

اما اعضای دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا تاکنون بر سر اختصاص هزینه این دیوار موافقت نکرده‌اند. آنها یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار را برای امنیت مرزی، مثل به کارگیری شیوه‌های پیشرفته‌تر نظارت و حصارکشی، پیشنهاد کرده‌اند.

این مقدار بودجه که برای تامین امنیت مرز مکزیک در نظر گرفته شده است بخشی از بودجه بزرگتری است که کنگره در تلاش است آن را تصویب کند. بن‌بست بر سر توافق این بودجه باعث شد که بخشی از دولت آمریکا از ۲۲ دسامبر ۲۰۱۸ تعطیل شود.