الفبا: رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بوشهر گفت در راستای توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران با قطر خط کشتیرانی بوشهر – قطر راه‌اندازی می‌شود.

 

به گزارش الفبا، خورشید گزدرازی در جمع خبرنگاران در بوشهر با اشاره به نقش مهم بوشهر در اقتصاد  کشور اظهار داشت: استان  بوشهر با داشتن زیرساخت‌های تجاری و اقتصادی نقش مهم و تاثیرگذاری در اقتصاد کشور و منطقه دارد.

وی با تاکید بر حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی در بخش‌های اقتصادی و تجاری استان بوشهر تصریح کرد: استقبال کشورهای خارجی از سرمایه گذاری در استان بوشهر را یک رویکرد مناسب  و یکی از این کشورها قطر است که میل زیادی به سرمایه گذاری در ایران دارد اما تحت تاثیر فشار شدید آمریکاست .

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بوشهر با اشاره به سفر هیئت تجاری  و اقتصادی بوشهر به قطر افزود: در این سفر راههای مختلف  توسعه همکاری اقتصادی، سرمایه‌گذاری و تجاری استان بوشهر با قطر بررسی و تفاهم‌نامه‌هایی منعقد شد.

گزدرازی، قطر را کشور مهم برای صادرات و ترانزیت کالا از بوشهر دانست و تصریح کرد: در این سفر ورود و خروج کالا از بنادر قطر شبانه‌روزی شد و تفاهم‌نامه‌های مهم سرمایه‌گذاری و اقتصادی منعقد شد.

وی با اشاره به اینکه بوشهر به عنوان مرکز واردات دام از استرالیا تعیین شده گفت: در این زمینه، سرمایه‌گذاران قطری برای ایجاد زیرساخت‌های لازم فعالیت خود را آغاز کرده‌اند و تا شش ماه دیگر بوشهر به  عنوان مرکز واردات و صادرات دام به نقاط مختلف کشور و دیگر کشورها تعیین می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی بوشهر افزود: در این زمینه بوشهر به عنوان مرکز صادرات و حمل و نقل، ترانزیت و صادرات کالا معرفی می‌شود.

گزدرازی از راه‌اندازی خط کشتیرانی بوشهر به قطر خبرداد و بیان کرد:  در راستای توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران با قطر خط کشتیرانی بوشهر – قطر در آینده نزدیک راه‌اندازی می‌شود.

وی، با اشاره به افت  ۶۰ درصدی کالای وارداتی کانتینری در ۸ ماهه امسال تاکید کرد: اگر دولت مشکل ثبت سفارش تجار حل کند هم می‌توان نرخ ارز را کنترل کرد و هم اینکه مواد اولیه مورد نیاز وارد شود.

رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی بوشهر نخیلات و خرما را مهم‌ترین قابلیت کشاورزی استان بوشهر دانست و خاطر نشان کرد: ۱۵ درصد نیاز  خرمای کشور از استان بوشهر تامین می‌شود.

گزدرازی با اشاره به صادرات خرما افزود: با توجه به این که ۷۰ درصد محصولات خرمای کشور مصرف داخلی است به دنبال صادرات خرمای به کشورهای اوراسیا هستیم و در این زمینه تجار استان بوشهر نقشی اساسی بر عهده دارند.

وی،  با اشاره به اینکه تولید گوجه فرنگی خارج فصل  یکی دیگر از ظرفیت‌های بوشهر است افزود: امسال چون صادرات گوجه فرنگی ممنوع شده مطمئنا فروش گوجه فرنگی با چالش جدی مواجه می‌شود .

رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی بوشهر با اشاره به اینکه پنجره  تجاری واحد فرامرزی مشکلات را افزایش داده است گفت: با توجه به نبود زیرساخت‌های لازم پنجره  تجاری واحد فرامرزی فقط هزینه‌ها و بروکراسی اداری را افزایش داده است.

گزدرازی با تاکید بر توجه به حل مشکلات بازرگانان خاطرنشان کرد:  یکی از مزیت‌ها که می‌تواند دولت به تجار کمک کند رفع مشکل ثبت سفارش کالا بدون انتقال ارز است که در شورای گفتگوی دولت با بخش خصوصی استان مطرح شده و استاندار نیز نظر مثبتی در این خصوص دارد اما متاسفانه تاکنون انجام نشده و این سامانه مسدود است.

وی با بیان اینکه دولت  ۱۳۳۲ کالای ممنوعه برای ورود به کشور مشخص کرده است تصریح کرد: با توجه به این که برخی از این کالاها در کشور تولید نمی‌شود  نیاز است  در مورد این موضوع بازنگری انجام شود.

رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی بوشهر به ته لنجی و مصوبه در این زمینه پرداخت و افزود: موضوع ته لنجی در استان بوشهر به سبب افزایش قیمت ارز منتفی شده و دیگر چیزی به نام ته لنجی در استان وجود ندارد و این موضوع سبب شده که بخش عمدهای از ملوانان استان بوشهر از شمال تا جنوب این استان بیکار و خانه نشین شوندکه دولت باید فکری به حال اشتغال مرزنشینان کند.