خودروهای ناقص کسری قطعات دارند؟

الفبا : معاون وزیر صمت از تکمیل و تحویل ۱۰ هزار خودروی ناقص کف کارخانه‌ها خبر داد. قطعات کسری ایران خودرو و سایپا در ۵ هفته تکمیل می‌‌شوند.

به گزارش «الفبا» به نقل از مهر، فرشاد مقیمی در خصوص تازه‌ترین وضعیت تحویل خودروهای ثبت نامی از سوی خودروسازان گفت: حدود ۱۰ هزار دستگاه در کف پارکینگ خودروسازان تحویل داده شده و طبق برنامه‌ریزی به‌زودی فهرست کاملی از قطعات کسری دو خودروساز بزرگ تهیه و تکمیل خواهد شد تا بخشی از آن را از سوی قطعه‌سازان داخلی و بخش دیگر را از سوی قطعه‌سازان خارجی تأمین شود .

به گفته وی آن بخش از قطعات مورد نیاز که قرار است از داخل تامین شود در قالب پروژه‌های ساخت دنبال می‌شود. براین اساس هر هفته منظم، جلساتی برگزار می‌شود تا از این طریق بتوانیم زمینه تولید را با توجه به مسئولیت وزارت صنعت در رونق تولید و حمایت از مصرف‌کنندگان فراهم کنیم.

فروش فوری خودروسازان کاهش یافته است؟

این مقام مسئول تصریح کرد: به محض اینکه فهرست کاملی از کسری قطعات مورد نیاز خودروسازان نهایی شود، برنامه‌ریزی برای تکمیل خودروها آغاز شده و خودروهای تکمیل‌شده را تحویل متقاضیان خواهیم داد. از سوی دیگر، برنامه‌ریزی برای تولید خودروها به نحوی است که تولید غیرتجاری نداشته باشیم.

به گفته مقیمی در مورد خودرویی همچون کوئیک، خودروساز مربوطه معتقد است هر میزانی که از این خودرو تولید شده، تجاری گردیده و با نقص تولید مواجه نیست چرا که وزارت صنعت مصمم است خودروهای ناقص از این پس تولید نشوند. پیش بینی می‌شود به محض تامین قطعات، حداکثر تا ۵ هفته، همه خودروها را تکمیل شوند.

مقیمی به این سوال که آیا فروش فوری خودروسازان کاهش یافته است؟ گفت: فروش فوری تابعی از عرضه و تقاضا است و با توجه به اینکه ظرف سه هفته اخیر، شاهد آرامش در بازار خودرو بوده‌ایم، تقاضای کاذب تا حدود زیادی از بازار خارج شده و عملاً التهابی نیست اما باید سایت‌های فروش خودرو نیز اجازه تداوم این آرامش را بدهند.