خوشبین بودن در شرایط دشوار به اقتصاد رونق داد

الفبا : فعالان اقتصادی در ایران نسبت به آینده خوشبین هستند که همین موضوع در انتظارات بنگاه‌ها در آینده تاثیرگذار خواهد بود.

به گزارش «الفبا» به نقل از دنیای اقتصاد، جدیدترین گزارش شاخص مدیران خرید (PMI) که یکی از دقیق‌ترین شاخص‌های نشان‌دهنده وضعیت اقتصادی یک کشور است، حاکی از این است که فعالان اقتصادی نسبت به آینده تولید همچنان خوشبین هستند؛ اما انتظارات آن‌ها با افت و خیزهایی همراه شده است. رقم شاخص مدیران خرید (شامخ) در خردا دماه ۵۰٫۶۶ واحد محاسبه شده که نشان می‌دهد اقتصاد هنوز در وضعیت رونق است؛ با این حال این رقم کمتر از انتظارات بنگاه‌ها است که در ماه قبل از آن (اردیبهشت‌ ماه) پیش بینی شده بود.

‌انتظار افزایش تولید برای ماه بعد

فعالان اقتصادی معتقدند رونق ادامه پیدا می‌کند و وضعیت تولید در تیر ماه بهتر از خرداد ماه می‌شود. نکته جالب‌ توجه این است که با وجود شرایط سخت محیط کسب‌وکار و تشدید تحریم‌های اقتصادی، فعالان صنعتی از فروردین ماه امسال تاکنون، همواره انتظار افزایش تولید برای ماه بعد را داشته اند.

«مقدار تولید محصول‌ها»، «میزان سفارش‌های جدید»، «سرعت انجام و تحویل سفارش»، «موجودی مواد اولیه»، «میزان استخدام و به‌کارگیری نیروی انسانی»، ۵ مولفه اصلی در محاسبه شامخ است. در محاسبات شامخ خرداد ماه، «سرعت انجام و تحویل سفارش» به رقم ۵۸٫۶۹ واحد رسیده که بیشترین میزان در میان ۵ مولفه اصلی شامخ است؛ اما در مقابل «موجودی مواد اولیه خریداری شده» با رقم ۴۲٫۳۶ کمترین مقدار در میان ۵ مولفه اصلی را ثبت کرد.