الفبا- حسین بردبار:مولف کتاب سازه های ضد اسید با بیان این که دانش و فعالیت ضدخوردگی درکشور جای کار فراوانی دارد، خواستار حمایت دولت و ورود بیشتر مهندسان و طراحان به عرصه صنعت ضد خوردگی و ضد اسید برای رفع غریبی و کمبود کار و دانش دراین صنعت شد.

به گزارش الفبا، پوریا آذربخت، دکترای مدیریت اجرایی استراتژیک درگفت وگوی اختصاصی با الفبا افزود:سالها بود که بحث پوشش های ضدخوردگی را در ایران نداشتیم و من حدود ۲۰ سال است که در این صنعت ورود کرده ام و برخی از کارها و دانشی که از آلمانی ها یادگرفتیم ،در ایران انجام دادیم .

وی با اشاره به استفاده از این صنعت در پتروشیمی ها، صنایع فولاد و مس و سایر فلزات، شرکتهای آب و آبفا،صنایع شیر ولبنیات ،نیروگاه ها و تصفیه خانه ها و سایر موارد، گفت: ما برای آشنایی کارفرماها با این صنعت اواسط دهه ۸۰ حدود ۵۰ مقاله تهیه کردیم که بیشتر در مجلات نفت و گاز کار شد و درنهایت به این نتیجه رسیدیم که اینها را در قالب کتابی چاپ کنیم.

به گفته وی دراین کتاب در ۲۰ فصل پوشش های ضداسید معرفی شده اند که درآن استانداردهای یک هندبوک آلمانی و متعلق به کشورهای آلمان و انگلیس جمع شده است که به نام سازه های ضد اسید درسال ۹۱ در ۵۲۰ صفحه تالیف شد.
وی با بیان این که آگاهی رسانی در این عرصه به کارفرمایان می تواند شانس فعالان این عرصه را برای حضور و برنده شدن در مزایده ها و مناقصه های مربوطه و جلوگیری از برنده شدن افراد بی ارتباط با حوزه افزایش دهد، افزود:کار ضد اسید کار حساسی است. در صنعت سازه های ما یا بتنی هستند یا کربن استیل و آهنی که باید در برابر خوردگی محافظت شوند که به صورت عادی آنها را رنگ می زنیم اما در جاهایی که مواد خورنده داریم مثل اسید، قلیا، حلال، تنش مکانیکی یا شوکهای حرارتی ، این پوشش های ضد خوردگی کارایی دارد.

به گفته وی دراین کتاب برخی از این پوشش ها مثل آجرکاری ضداسید، کاشیکاری ضد اسید، انواع ترموپلاستیک لاینینگ شرح داده شده است که می تواند سازه های آهنی را دربرابر انواع عوامل خوردگی محافظت کند.

دکتر آذربخت با اشاره به این که درسالهای اخیر منابع و کتاب درایران درخصوص کار ضد اسید نداشتیم، گفت: مطالب تئوریک در این عرصه کم است و تولید کننده خوب به همین دلیل خیلی نداریم چرا که کل این مواد دارد از خارج می آید و طراح مهندسی این کار را درایران کم داریم.

وی ادامه داد: البته درسالهای اخیر دو، سه شرکت دراین عرصه ورود کرده اند که کار بازرگانی و اجرای آن را انجام می دهند.یکی از مشکلات ما این است که در شرایط تحریم گرچه این مواد را از خارج می آوریم اما امکان تولید آن در داخل هست و چون بازار این کار خاص است کمتر کسی وارد آن شده است.

به گفته وی منابع و مواد اولیه معدنی مثل سیلیس برای تولید مواد ضد اسید در کشور وجود دارد ولی برخی از مواد دیگر مثل لاستیکها و پوشش ها باید از خارج بیاید که به صورت آزمایشی درکشور تولید شده است.

وی خواستار حمایت دولت از این عرصه شد و افزود:در طرح های استراتژیک دولتی که نیاز به کارضد اسید دارند ناگزیر به استفاده از این صنعت هستند ولی ما می خواهیم روی سایر صنایع غیردولتی مثل صنایع شیر و امثال آن نیز تمرکز کنیم که متاسفانه پول ندارند و بعضا به جای مثلا کاشی ضد اسید از گرانیت استفاده می کنند که تبعاتی را ایجاد می کند و موجب می شود بعد از ۶ ماه سازه هایشان دچار خوردگی و تعمیرات ناشی از آن شود.