الفبا-حسین بردبار: مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس اعلام کرد پتروشیمی ها درآمدهای ارزی شان را بجز آنچه که در بخشنامه بانک مرکزی آمده به سامانه نیما ارایه می کنند.
جعفری ربیعی در نشست خبری عرضه اولیه سهام پتروشیمی نوری در بورس حافظ در پاسخ به پرسش خبرنگار ما مبنی بر این که پتروشیمی ها تا چه سقفی می توانند درآمدهای ارزی شان را به سامانه نیما واریز نکنند، گفت: طبق اعلام بخشنامه بانک مرکزی پتروشیمی ها تا ۳۰ درصد درآمدشان را می توانند صرف هزینه هایی نظیر خرید مواد اولیه، لوازم یدکی و توسعه طرح ها و غیره کنند.
وی دراین مراسم با تاکید براین که شرکتهای پتروشیمی در سراسر کشور کل ارز حاصل از صادراتشان را بجز موردی که درفوق ذکر شد، فقط وفقط به سامانه نیما عرضه می کنند، افزود:قیمت عرضه ارز در سامانه نیما در هفته جاری ۱۱هزار و ۶۰۰ تومان است.
وی پیش بینی سود پتروشیمی نوری درسال ۹۸ را بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان ذکر کرد که به دلیل حاشیه سود ۹درصدی این شرکت ، رقم پیش بینی سود سهام درسال ۹۸ که حاصلضرب این دو رقم است نزدیک به ۲هزار میلیارد تومان می شود.
وی اصل سودآوری پتروشیمی نوری را متعلق به کسانی دانست که در گرمای بالای ۵۰ درجه در عسلویه درحال کارکردن هستند و افزود: امروز رکورد خریداران اولیه سهام در بورس شکسته خواهد شد و پتروشیمی های بزرگ می توانند زمینه ساز افزایش مالکیت عمومی و رونق بورس باشند.
وی با یادآوری این که مجمع عمومی شرکت پتروشیمی نوری نیز روز ۳۱ تیر برگزار می شود، گفت:کسانی که امروز سهام می خرند و تا ۳۱ تیر نگه می دارند می توانند از سود مناسبی نیز که مجمع شرکت اعلام می کند برخوردار شوند.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری نیز در جمع خبرنگاران با بیان این که این شرکت به ۱۳ پالایشگاه در پارس جنوبی برای تامین خوراک متصل است، افزود:۵۵درصد از تولیدات این شرکت صادراتی است و ۹۰درصد قیمت تمام شده آن به خوراک مربوط می شود.