الفبا: کاهش حدود ۸۰۰۰ تومانی قیمت دلار نسبت به دوران اوج قیمتش، بدون همراهی قیمت‌هاست؛ مساله‌ای که یک عضو هیئت علمی دانشگاه تهران علت آن را در چسبندگی قیمت‌ها و وجود انتظارات تورمی در بازار ارزیابی کرد.

 

به گزارش الفبا، بهانه بسیاری از واردکنندگان یا عرضه کنندگان اقلام مصرفی در بازارها برای افزایش قیمت محصولات خود افزایش جهشی نرخ ارز در بازار بوده است. بازار ارزی که تا چند ماه پیش قیمت دلار ۱۸ هزار تومانی را هم تجربه کرد. قیمت دلار اما این روزها با دوران اوج خود فاصله زیادی گرفته است؛ به طوری که قیمت آن در بازارهای آزاد کانال ۹ و ۱۰ هزار تومان را هم تجربه کرد در حالی که قیمت‌ها متناسب با این کاهش نرخ ارز کاهش محسوسی در بازارها نداشته‌اند.

آنچه مسلم است این است که نمی‌توانیم انتظار کاهش لحظه‌ای قیمت‌ها را به موازات کاهش لحظه‌ای قیمت نرخ ارز در بازار داشته باشیم؛ با این حال کاهش ۸۰۰۰ تومانی قیمت‌ها در بازار آزاد ارز که افزایش آن علت یا بهانه بسیاری از جهش‌های قیمتی بوده است آنقدر عدد بزرگی هست که بتوان انتظار اثرگذاری آن بر نرخ تورم را داشت.

در این باره حمید دیهیم، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران ، با اشاره به اصطلاح چسبندگی قیمت‌ها اظهار کرد: زمانی که قیمت‌ها در اثر تورم بالا می‌رود به همان سرعت پایین نمی‌آید. این قاعده در همه جای دنیا صدق می‌کند اما در ایران به خاطر وجود برخی از مسائل متفاوت است.

او با بیان اینکه در عدم کاهش قیمت‌ها متاثر از نرخ ارز تفاوتی بین فروشگاه‌های تعاونی و خصوصی وجود ندارد، اضافه کرد: چه بسا در فروشگاه‌های خصوصی به دلیل دارا بودن انبارهای بزرگتر قیمت‌ها ارزان‌تر هم باشد کما اینکه در مورد برخی از اجناس همینطور هم هست.

این اقتصاددان همچنین با اشاره به نرسیدن ارزها به قیمت تعادلی اظهار کرد: زمانی که ارزها ثبات ندارند، بازار نمی‌تواند روی آن حساب کند و قیمت‌ها را متناسب با کاهش آن به سرعت کاهش دهد. ضمن اینکه ممکن است بسیاری از کالاهایی که خریداری شده است با ارز گران‌تر از ارز فعلی بوده باشد و به همین خاطر برای فروشنده به صرفه نباشد که آن را ارزان‌تر به فروش برساند.

در ادامه روند کاهشی نرخ ارز بانک‌ها روز گذشته (۲۴ آذر) نرخ خرید ارز را کاهش دادند و تا ساعت ۱۳ امروز هر دلار آمریکا را ۱۰ هزار و ۹۳ تومان خریدند. نرخ خرید یورو نیز نسبت به آخرین روز هفته قبل کاهشی بوده و ۱۱ هزار و ۴۱۵ تومان است. در صورتیکه روزهای پایانی هفته گذشته هر دلار در بانک‌ها قیمت ۱۰ هزار و ۱۱۱ تومان و هر یورو ۱۲ هزار و ۱۲۲ تومان خریداری می‌شد. همچنین قیمت خرید هر دلار آمریکا در بازار آزاد توسط صرافی ملی امروز نیز ۱۰ هزار و ۱۵ تومان اعلام شده است که پایین‌تر از نرخ خرید بانک‌هاست.